Původ slova noma pochází z řeckého výrazu „ nome “, což znamená „pastvina“, přičemž je zde metaforicky použito ve významu „vřed požírající tkáň kolem sebe“. V češtině se často setkáváme s označením lícní sněť .
Toto závažné bakteriální onemocnění bylo před objevením antibiotik rozšířeno i v Evropě, včetně nacistických koncentračních táborů. Přeživší, kteří se v těchto táborech nakazili nomou, často ani nechtěli o své nemoci mluvit.
Dnes je noma téměř výhradně problém podvyživených dětí v rozvojových zemích, kde začíná na sliznici tváří a rychle se šíří hlubších vrstev tkání včetně svalů a kostí. V konečných fázích zasahuje celý obličej, což omezuje základní tělesné funkce jako příjem potravy, mluvení, čich, zrak a sluch. V raných stádiích jsou vhodná antibiotika, zatímco v pozdějších stádiích jsou nutné chirurgické zákroky ke korekci deformací a dalších následků, jako je například zablokování čelistí.
Postižení nemocí a rizikové skupiny
V zemích, kde se vyskytuje noma, postihuje především děti mladší šesti let. U dospělých je onemocnění vzácné a často se týká například těhotných žen, kdy imunitní systém je oslabený. Noma je často spojená s dětskými nemocemi jako spalničky nebo příušnice , které postihují děti do šesti let věku. Starší děti a dospělí mají již většinou vybudovanou přirozenou imunitu.
Fáze onemocnění noma
Stadium 1: Noma často začíná, když je imunitní systém oslabený podvýživou nebo infekcemi, jako jsou spalničky, malárie či meningitida. Bakterie napadají sliznice úst a nosu a vyvolávají zde zánět. V tomto stadiu lze onemocnění ještě zvládnout výplachy úst a antibiotiky . Přestože je noma bakteriální infekce, není známo, že by byla přímo přenosná – muselo by dojít k velmi blízkému kontaktu slin, což je u malých dětí vzácné.
Stadium 2: V této fázi se objevují červené až purpurové zatvrdlé uzlíky v postižených oblastech úst. Zánět se šíří na měkké části obličeje, jako jsou rty a tváře. Tkáň otéká, pacient má vysokou horečku, trpí bolestmi, má výtok hnisu a zápachu z úst. V tomto bodě je nezbytný zásah, neboť noma je ještě léčitelná a progresi lze zastavit.
Stadium 3: Malé děti v tomto stadiu často kvůli bolesti odmítají jíst a mohou zemřít hlady. Nemoc narušuje prokrvování, což vede k odumírání tkáně, která se postupně odděluje od kostí obličeje. Kostní struktura se rozpadá a během několika dnů dochází k černému zabarvení tkáně.
Stadion 4: Po týdnu odumírá tkáň, a ta se začíná odlupovat z obličeje. Snaha organismu o zacelení ran tvorby jizev může vést k zablokování čelistí , což ztěžuje příjem potravy a mnoho dětí umírá hladem nebo se může udusit při zvracení. Operace je v této fázi nezbytná. Prvním krokem je uvolnění zablokované čelisti, což je technicky náročná operace, protože ústa jsou uzavřena.
Kompletní rekonstrukce často zahrnuje transplantaci kostní tkáně , které vyžadují nákladné operace.
Jak můžete pomoci?
Organizace, jako je v ČR Nadační fond Noma, se angažuje v pomoci dětem s nomou. Kampaň k pomoci dětem probíhá například v rámci štafetových běhů či prodeje vlastnoručně vyrobených předmětů ve školách, přičemž všechny prostředky od sponzorů jsou vynakládány na léčbu.
Jak se zapojit:
- Dobrovolné sbírky a běhy
- Školní sbírky a výrobky
- Podpora Nadačního fondu Noma v Čechách
Finanční pomoc je nezbytná pro poskytování základní lékařské péče a provádění operací přímo v zemích, kde je noma rozšířená.
Informační materiál vám bude poskytnut zde: