-
- Povolání: Zpěvačka, herečka, moderátorka
- Narozená: 30. června 1939, Nová Paka, Protektorát Čechy a Morava
- Zemřela: 3. února 2023, Praha, Česká republika; příčina: komplikace spojené s rakovinou a onemocněním COVID-19
- Vzdělání: Střední zdravotnická škola v Trutnově
- Matka: Jméno není veřejně známo
- Otec: Jméno není veřejně známo
- Sourozenci:
- Sestra: Vlasta Balabánová
- Sestra: Drahoslava Balabánová
- Partneři:
- Eduard Sedlář (režisér)
- Karel Urbánek (herec, manželství; datum není veřejně známo) (1961 -1964?)
- Josef Abrahám (herec) (1968-1976)
- Jan Nemejovský (profesor angličtiny) manželství 1976–1984
- Josef Havlík lékař (manželství od roku 1990 až do její smrti)
- Děti:
- Jana Fabiánová (zpěvačka, 11.března 1979, Praha) (dcera, otec Jan Nemejovský, zpěvačka a herečka)
Citát:
„Závidět může člověk jen život.“ – Naďa Urbánková
Seznámení s osobou
Naďa Urbánková, rodným jménem Naděžda Balabánová, byla významnou českou zpěvačkou, herečkou a moderátorkou, která se proslavila svým působením v divadle Semafor a spoluprací s Country Beatem Jiřího Brabce. Její charakteristický hlas a osobitý projev ji učinily jednou z nejoblíbenějších osobností české hudební scény 60. a 70. let.
Začátky a cesta
Po absolvování střední zdravotnické školy v Trutnově v roce 1957 pracovala jako zdravotní sestra. Její umělecká kariéra začala v roce 1959, kdy debutovala v Pardubickém divadle. Následně působila v pražské Laterně magice a v roce 1964 ji režisér Ján Roháč angažoval do filmu „Kdyby tisíc klarinetů“ a do divadla Semafor. Zde se stala výraznou osobností, zejména díky spolupráci s Jiřím Grossmannem, s nímž nazpívala hity jako „Drahý můj“ a „Závidím“.
V roce 1969 začala spolupracovat s Country Beatem Jiřího Brabce, což vedlo k jejímu úspěchu na poli country hudby. V letech 1972 až 1976 získala pětkrát po sobě ocenění Zlatý slavík pro nejpopulárnější zpěvačku. Během své kariéry také hrála ve filmech jako „Ostře sledované vlaky“ (1966) a „Skřivánci na niti“ (1969).
Zásluhy pro společnost a filantropie
Naďa Urbánková byla nejen talentovanou umělkyní, ale také inspirací pro mnoho dalších zpěvaček a hereček. Její písně a role ovlivnily několik generací posluchačů a diváků. I když není známo, že by se aktivně věnovala filantropii, její práce měla významný dopad na českou kulturu.
Osobní překážky
V důsledku nešťastného manželství s jejím třetím manželem, jehož jméno není veřejně známo, se dostala do vážných finančních potíží. Manželovi poskytla finanční prostředky na podnikání, které plánoval v České republice. Jelikož však neměl české občanství, byly veškeré smlouvy vedeny na její jméno. Podnikání neuspělo, peníze zmizely a na Urbánkovou se navalily dluhy, které vedly k exekucím a soudním sporům. Tato situace ji připravila o veškerý majetek a způsobila jí značné finanční těžkosti. medium.seznam.cz
Ve své autobiografii „A příště lépe“ odhalila traumatický zážitek z dětství, kdy ji v devíti letech znásilnil vlastní otec, který byl upoután na invalidní vozík. Tento incident na ni zanechal hluboké psychické jizvy. lidovky.cz
V osobním životě neměla štěstí na partnery. Její dlouholetý vztah s hercem Josefem Abrhámem skončil, když ji opustil kvůli herečce Libuši Šafránkové, což Urbánková nesla velmi těžce. Následovala další manželství, která však také nebyla úspěšná. cnn.iprima.cz
V roce 2007 jí byla diagnostikována rakovina prsu, kvůli které podstoupila operaci a následnou léčbu. I přes úspěšné překonání nemoci se potýkala s následky léčby, včetně poškození lymfatického systému. Na sklonku života se nakazila nemocí COVID-19, která její zdravotní stav dále zkomplikovala.
Naďa Urbánková zanechala trvalý odkaz v české kultuře a její písně a role zůstávají v srdcích mnoha fanoušků.