Mrtvice neboli mozková příhoda vás může postihnout nebo vaše blízké velmi rychle, a to tak, že se ani nestačíte vzpamatovat. Přichází totiž nečekaně během jakékoli činnosti a v různé intenzitě. V civilizovaných zemích jsou třetí nejčastější příčinou úmrtí (po srdečních onemocněních a rakovině), což je důvod, proč ji nesmíme podceňovat. I krátké zaváhání a mávnutí rukou nad neobvyklými příznaky mohou mít fatální následky.
Jak poznám mrtvici?
Příznaky mohou být velmi rozmanité – od mírných potíží až po stav bezvědomí nebo okamžitou smrt.
Mezi hlavní příznaky mrtvice patří: ztráta vědomí, poruchy hybnosti, poruchy citlivosti, bolesti hlavy, dvojité vidění těla, náhlá slabost na jedné straně, zmatenost nebo problémy s mluvením.
Pokud máte podezření na mrtvici, požádejte postiženého, abyste vyzkoušeli následující tři věci, které mohou odhalit problém:
- Nedokáže zformulovat jednoduchou větu.
- Při předpažení je jedna ruka méně ovladatelná než druhá.
- Při úsměvu bude úsměv asymetrický, protože jedna polovina obličeje je neovladatelná.
Proč a jak dochází k mozkové příhodě?
Mozková mrtvice – jde o akutní událost, ke které dochází v důsledku ucpání některých z mozkových tepen, což vede k nedostatečnému prokrvení příslušné části. Patří sem i tranzitorní ischemická ataka (TIA) , což je krátkodobý výpadek funkce některé části mozku. Tento stav může trvat několik minut až hodin a často se sám upraví bez trvalých následků.
Hemoragická mrtvice , při které dojde k náhlému krvácení do mozku. Příznaky se mohou objevit po delší době, ale jsou obvykle závažnější.
Mrtvice postihuje nejen starší osoby, ale stále častěji také mladé lidi. Tento jev je způsoben nezdravým životním stylem, který zahrnuje kouření, nevhodnou stravu, sníženou fyzickou aktivitu a nadváhu.
Další faktory potenciální riziko mrtvice:
- Ženy s poruchou srážlivosti krve, které užívají hormonální antikoncepci.
- Vysoký krevní tlak (140/90 mm Hg a vyšší).
- Cukrovka , která je často spojena s vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou krevních tuků a případně i nadváhou.
- Vysoká hladina cholesterolu .
- Poruchy srdečního rytmu a další srdeční onemocnění.
- Nadměrná konzumace alkoholu.
Největší riziko představuje kombinaci více rizikových faktorů u jedné osoby. Proto je zásadní prevence a změna životního stylu. Doporučuje se zvýšit fyzickou aktivitu, například chodit po schodech místo používání výtahu, jezdit na kole a pravidelně si měřit krevní tlak. Pokud je krevní tlak vysoký, je důležité jej řešit s lékařem.