22 prosince, 2024

.Škodí kouření zdraví?

Nikdo neví, kdy a kde přesně došlo k první vykouřené cigaretě a snad to bylo u Májů, ale s cigaretami se dnes setkáváme už od doby našeho početí. Těhotné ženy, kojenci školáci, … starci. A pokud nekouřili vaši rodiče, tak jste se s kouřením mohli setkat na ulici, v restauraci nebo v práci, kde se i jako nekuřáci stáváte kuřáky pasívními.

Díky kouření se dostává do organismu více než 4000 různých chemických látek. Mimo karcinogenů, jsou zde např. i alergeny a toxické látky (arsen, kyanid). A ne všechny látky jsou plynné. Cigaretový kouř obsahuje i pevné látky jako je dehet, což je hustá, tmavá, a páchnoucí tekutina, která se nám ukládá v plicích.

Jedinou návykovou látkou je nikotin, který nejdříve působí stimulačně a pak tlumivě, navíc zvyšuje krevní tlak, zrychluje činnost srdce, stahuje cévy a zvyšuje produkci potu.
Už delší dobu jsou krabičky popsány strašidelnými nápisy o tom, jak cigarety škodí a zkracují nám život a přesto je mezi námi stále poměrně velké množství, lidí, kteří se naprosto dobrovolně zabíjejí.

Takže co nás na kouření tak přitahuje, že jsme ochotni obětovat své zdraví i nemalé finanční prostředky?

Kouření mezi náctiletými je možná nejsnadněji pochopitelné. Chtějí se cítit dospělejší, protože už mají dost dětství. Jsou-li navíc v partě spolužáků, kde všichni kouří, začnou se cítit jako vyděděnci. Takovou situaci zvládne jen silná osobnost anebo ten, komu se z cigaret chtíc nechtíc dělá špatně.

Bohužel je to podobné i mezi dospělými. Kdo by se nechtěl dostat na tzv. „kuřpauzu“, kde se lidé tak snadno seznamují a podle nezasvěcených se tam probírají zajímavé věci, které by se jinak k jejich uchu nedostaly.

Převážná většina lidí se dívá na drogově závislé jako na odpad společnosti, ale kuřáky většinou tolerujeme. Je zvláštní, že zatímco si v přítomnosti kojence zapálí cigaretu jen barbar, tak to u těhotných žen řeší jen málokdo. Přitom se kouř a jeho negativní složky dostanou k nenarozenému dítěti také a můžeme se jen dohadovat, jak velký vliv to na něj bude mít.

S určitosti ale lze říci, že děti matek, které se pohybovaly v těhotenství v zakouřeném prostředí, se rodí děti s menší porodní váhou a  jsou plačtivější.
Budeme-li si hrát na statistiky, pak čím je nižší věk budoucí matky a čím je nižší její vzdělání, tím je pravděpodobnější, že nepřestane tato žena kouřit ani v těhotenství.

Jaké nemoci bývají často spojovány s kouřením?

Faktem je, že lékařská péče je u nás zajištěna všem stejně, ať už si zdraví zničili svou vinou anebo k  nemoci došli náhodně.

Díky kouření lze onemocnět nejčastěji rakovinou rtu, jazyka, hrtanu, hltanu, jícnu, plic, ale i jinou formou rakoviny, protože škodliviny se dostávají do celého těla. Např. jen rakovinou plic onemocní každý rok asi 5000 lidí a větší polovinu z nich už nelze léčit. Problém totiž je, že příznaky jsou patrné až v pozdním stadiu. Mezi příznaky patří dráždivý kašel, ručička na váze se pohybuje směrem dolů, otékají vám ruce, nebo máte potíže s polykáním.

Kouření neprospívá ani srdci, do kterého se nedostává dostatek krve a tak mají kuřáci častější výskyt infarktu myokardu.

Nedostatkem krve mohou trpět i dolní končetiny – Bürgerova choroba.

Kuřačky také mívají sníženou plodnost, větší pravděpodobnost spontánního potratu a předčasného porodu. Muži kuřáci mohou mít problém s erekcí a sníženou kvalitu spermií.

Ani psychicky na tom nejsou kuřáci lépe, častěji podléhají depresím se sklonem k sebevraždám.

Jak přestat kouřit?

Kdo nezažil, žádnou závislost, ať už na nějakém člověku, jídle či činnosti, neví, jak moc silnou vůli musí mít člověk, který chce přestat kouřit. Myslíte-li to ale vážně, je potřeba změnit své návyky.

Např. „káva bez cigarety to není ono“. Přestaňte tedy pít i kávu. Pochopitelně, že to nelze zvládnout za jeden jediný den, je to dlouhý proces a než přestanete mít chuť si zapálit, tak může uběhnout i několik let.

Tzv. osvědčených metod je spousta, patří sem např. nikotinové žvýkačky, náplasti, inhalátor, akupunktura, hypnóza atd.

Jeden můj známý se nechtěl trápit a tak se nechal úspěšně „vyléčit“ ze závislosti na cigaretách hypnózou. Uplynulo pár měsíců a nejenže neměl vůbec žádné nutkání si zapálit, ale ani tam, kde ani ta chuť cigarety nu nechyběla. A tak se rozhodl to otestovat a jednu si prostě zapálit. No a hádejte, jak to dopadlo. No jasně že zase začal kouřit.

Výtah z diplomové práce: doc. MUDr. Marie Havelková, CSc.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď