Moudrost dnešního dne:

Šťastný není ten, kdo se druhým šťastný zdá, ale ten, kdo se sám pokládá za šťastného.

Lupus

.

Hlavním mechanismem nemoci je pravděpodobně narušená rovnováha imunitního systému, který ztrácí schopnost rozlišit škodlivé, cizorodé částice od vlastních buněk a tkání, které pak napadá. Ačkoli tato nemoc může mít mnoho různých příznaků, nejčastěji je to extrémní únava, bolestivé nebo oteklé klouby (artritida), nevysvětlitelná horečku, kožní vyrážky a ledvinové problémy. V anglosaských zemích je nazýván "great impostor" neboli "velký podvodník", protože příznaky mohou být prakticky jakékoliv.

Tato choroba má více forem, není však infekční. Příznaky mohou být mírné i vážné.

  • Každý rok  přibývá  30 až 50 nových případů na 100.000 lidí.
  • U žen je 9x vyšší pravděpodobnost vzniku lupusu než u mužů.
  • Klinické projevy jsou matoucí a rozmanité,  žádný z pacientů nemá stejné příznaky.
  • Lupus není nakažlivý, infekční, nebo maligní.
  • Postihuje lidi ve věku mezi 15 a 45 let, může k němu dojít v dětství i v později v životě
  • Intenzita potíží se může různě měnit - remise jsou nepravidelné
  • Příčiny Lupusu mohou být genetické, životní prostředí, některé léky a infekční příčiny.

Lupus erythematodes (SLE) – Systémový lupus  je chronické onemocnění, které se může projevit a ovlivnit různé částí těla, včetně kloubů, kůže, ledvin, srdce, plíce, cév nebo mozku. Toto onemocnění často provází vyrážka na obličeji. Většinou souvisí se zánětem srdeční nitroblány nebo ledvin. Mohou ji vyvolat i některé léky. Typická je symetrická kožní vyrážka, bolesti kloubů, horečka a ztráta váhy. Postižené oblasti se mohou stát hrubé a šupinaté a můžou být zjizvené. Vyrážka může trvat dny nebo roky a může se opakovat. Více zde

Lupus pernio – zánětlivé systémové onemocnění podpůrné a mateřské tkáně, která je podmíněna imunologicky a probíhá ve třech stádiích. Napadeny bývají lymfatické uzliny, plíce a kůže. Je to defakto kožní forma sarkoidózy, která se vyznačuje hladkými výrůstky, lesklými plochami na tváři (nejčastěji postihuje nos) a prstech rukou i nohou, klinicky připomínající omrzliny. Příznaky zhoršuje chlad. 

Neonatální lupus je vzácné onemocnění, které se může objevit u novorozenců. Vědci se domnívají, že neonatální lupus je způsoben díky autoprotilátek krve matky. Dítě má po porodu kožní vyrážku, problémy s játry a nízký krevní obraz. Tyto příznaky postupně vymizí v průběhu několika měsíců. Ve vzácných případech, mohou mít tyto děti vážné problémy se srdcem.

Myslíte si, že jste si právě stanovili diagnózu? Pak se podívejte na stránky, které se tomuto tématu věnují - LUPUSINKA

 

Sdílet
TOPlist