Moudrost dnešního dne:

Humor je nejlepší náplast na rány života.

Karcinom prsu v těhotenství

.

kojeníKarcinom prsu spojený s těhotenstvím případně do jednoho roku po porodu se vyskytuje asi v 1 ze 3 000 těhotenství. Jako druhý nejčastější karcinom se vyskytuje karcinom děložního hrdla a to asi 2 případy na 10 000 těhotenství. Pokud bychom porovnávali četnost karcinomu u mladších rodiček a žen po 35 roku, pak je karcinom prsu častější u starších žen. V roce 1991 u nás rodily ženy starší 30-ti let jen velmi vzácně a byla to pouhá 4%. V roce 2007 jich bylo už 26 % a rodí-li dnes 40-ti letá žena, nikoho to už ani nepřekvapí.

Termoregulace novorozenců

.

miminkoČlověk je teplokrevný živočich a má tedy schopnost udržovat stabilní tělesnou teplotu. Ztráty tepla v závislosti na okolním prostředí celkem dobře reguluje metabolickou činností svalů (třesová termogeneze).

U novorozenců je tato schopnost výrazně omezená. Tvorba tepla dochází prostřednictvím činnosti zvláštního orgánu - hnědém tuku. Klade to však zvýšené nároky na zásobení orgánů kyslíkem. Proto bychom novorozence neměli vystavovat velkým teplotním změnám okolního prostředí.

.Porod a jeho průběh

.

Většina kultur chápe den narození jako počátek života, přičemž za počátek porodu je považován okamžik pravidelných kontrakcí, který je doprovázen změnami v pochvě. Porod je přirozený závěr těhotenství a ve většině případů nemá žádné komplikace. Proto by se do jeho průběhu mělo zasahovat jen v nutném případě.  Přípravné fáze k samotnému porodu nastávají ale už mnohem dříve. 3-4 týdny před porodem začne břicho viditelně klesat dolů, což pociťuje těhotná jako snížení tlaku na žaludek a lépe se jí dýchá. V tomto období se rovněž otáčí dítě hlavou dolů, směrem k pochvě.

Onemocnění štítné žlázy

.

štítná žlázaPo diabetu (cukrovce) jde o druhou nejčastěji se vyskytující poruchu v populaci. Může jít o nadměrnou nebo nedostatečnou funkci štítné žlázy nebo o zvětšenou štítnou žlázu. Těžké formy onemocnění se vyskytují jen v zemích se špatnou zdravotní péčí. Příznaky onemocnění mohou být nepostřehnuty jak pacientem, tak lékařem, protože může probíhat úplně bez příznaků. Nejčastěji jsou postiženy ženy nad 50 let a jejich procento stoupá s věkem a pozor by si měli dávat i ti, kde se toto onemocnění v rodině již vyskytuje.

.Žijí pouze v lese aneb nejčastější mýty o klíšťatech

.

Území naší republiky patří mezi ta s největším výskytem infikovaných klíšťat a tento stav stále stoupá. Klíšťovou encefalitidou se můžete nakazit nejen přenosem viru přímo od klíštěte, ale také z  mléka nakaženého zvířete, které není tepelně zpracováno.

Toto onemocnění má v první fázi podobné příznaky jako chřipka a stejně jako ona může být v některých případech i smrtelné. Byť je obecná informovanost související s klíšťaty dostatečná, přesto se mezi lidmi tradují mnohé nepravdy, které se předávají z generace na generaci.

-Dětské nemoci

.

Mnohé z dětských nemocí se u nás i díky důslednému očkování podařilo vymýtit, z jiných se staly bezvýznamné nákazy a matky již nepláčou nad těžce nemocnými dětmi u jejich postýlek. Některé nemoci se k nám však znovu vracejí. Je to zřejmě způsobeno větší možnosti cestovat i do zemí, kde není lékařské péče na tak vysoké úrovni. Určitě se na tom ale podílí i velký pohyb přistěhovalců z celého světa k nám.

Maminky by tedy měli zvážit, zda děti nedat naočkovat. Kvalita současných očkovacích látek je ovšem téma na jiný článek.

TOPlist