Moudrost dnešního dne:

Majetek z nikoho neudělal boháče, stejně jako zlaté uzdy nečiní koně lepším.

Nástup do mateřské školky

.

mateřská školka?Nástupem do mateřské školky děti zahajují novou etapu ve svém životě. Ať už je to z důvodu ekonomických, organizačních nebo jiných, podstatnější je, zda je na to dítě zralé. Čím méně jste jej na tuto situaci připravovali, tím hůře to bude zvládat. O tom, že půjde dítě do školky, víte zpravidla nejméně několik měsíců dopředu a příprava na nástup do školky by měla trvat nejméně stejnou dobu. V zásadě lze říci, že čím závislejší je dítě na rodině, čím je mladší, čím je méně samostatné a čím větší individualita je váš potomek, tím větší potíže budete muset v prvních měsících zvládat.

 

Co byste v předcházejícím období měli udělat

Ve školce není moc času na individuální péči. Vše se děje organizovaně. Pokud takto dítě nežilo už od narození, měli byste rozhodně přejít na pravidelný režim. Den by měl být rozdělen na různá časová pásma, která mají mít svůj přesný čas (ranní hygiena, snídaně, hraní/vycházka, oběd, spaní, svačina, hraní/vycházka, večeře, večerní rituál a spánek).

 

Rozhodně by v tomto věku mělo mít zažité základy osobní hygieny. Dítě je ve třech letech už dostatečně inteligentní, aby pochopilo, že do kalhot se to prostě nedělá a mělo by si na nočník (záchod) umět zajít samo, případně si o to říct. Vše co je jinak (nejedná-li se o nějak postižené či nemocné dítě), je chyba na straně pečovatele.

 

Dítě by se už také mělo umět samo najíst a obléknout. Není potřeba brát jako katastrofu, když si obleče tričko naopak a každou botu má na jiné noze, stejně tak není žádná hrůza, když se při jídle pollije. To je normální a přiznejme si, stává se to někdy i nám.

 

Pokud je vaše dítě zvyklé na pozdní vstávání, pak budete mít velký problém s celým ranním vypravováním, protože dítě bude nevrlé, nebude chtít snídat, na poslední chvíli si vzpomene, že musí čůrat….

Není-li dítě zvyklé na polední spánek, nastane další problém. Očekávejte, že se každý den bude dožadovat, abyste odešli z práce dříve a vyzvedli ho po obědě. Je tedy potřeba ho na odpočinek alespoň připravit. Vysvětlete dítěti, že je naprosto nutné, aby si odpočinulo, že nemusí spát, úplně stačí, když bude jen ležet (klidně si vymyslete pohádku o neposlušném bříšku) a je-li už dostatečně zralé, tak mu vysvětlete, že vstát může, až ručička hodin bude např. úplně nahoře. Věřte, že bude-li opravdu unavené, tak stejně usne. Dítěti tím neubližujete, naopak. A navíc je to úžasný čas, který může využít jen pro sebe.

 

Je-li navíc dítě zvyklé chodit spát pozdě večer, tak se jeho nevyspání odrazí i v pobytu ve školce. Zcela jistě se tam bude cítit v nepohodě. Jen si vzpomeňte, jak se cítíte, když jste celou noc strávili jinak než spaním. Navodit dobrou náladu se pak u takto nevyspaného jedince povede jen kouzelníkovi. Pokud ještě nemáte zavedeny večerní rituály, které zahrnují koupání a zklidnění dítěte před spánkem, je potřeba se do toho rychle pustit. Nepleťte si ukládání dítěte s „uspáváním“, kdy rodič usne mnohdy dříve než dítě. Každý extrém je totiž špatně a dítě vás pak může vydírat i když budete mít hosty a vůbec na ležení náladu mít nebudete. Položit dítě do postýlky, zhasnout a odejít je však stejnou chybou, jako „ležím s ním tak dlouho až usne“.

 

 

Špatné stravovací návyky bývají další překážkou, kterou dítě musí zdolávat. Pobíhání po místnosti při jídle je prostě nepřípustné. Ve školce mu nikdo nebude mít čas říkat „a tahle je za maminku, a tahle za tatínka“. Muselo by tam totiž být stejný počet vychovatelek, jako je dětí a to tam určitě není. Většina rodičů si sice plně uvědomuje, že různorodá strava je pro dítě nejzdravější, v praxi to ale bývá různé a i zde existují odstrašující extrémy. Jsou matky, které klidně dají svému ročnímu dítěti hamburger, ale jsou i takové, které jim mixují jídlo i když už mají plnou pusu zoubků. A to už pomiňme případy pečovatelů, kteří nemají např. rádi zeleninu, a proto ji nikdy nedávají ani svým dětem. věřte, že pro nejednu vychovatelku jsou takové děti vyloženě noční můrou.

 

Předpokládejme ale, že to není váš případ a vaše dítě není z těch, které jedí 5x týdně palačinky, protože je má rádo, vzorně chodí na záchod, samo se nají a nekouše kamarády. To vše byly jen ukázky chyb, které by mohly být pro vás, dítě a rozhodně i vychovatelky nepříjemné.

Jenže je tu jedna věc, kdy rozhodně nástup do školky není vhodný a tou je přílišná závislost na rodině. Je sice velmi lichotivé – „podívejte, jak on mě miluje“, ale pokud nejste duševně narušení, tak si musíte uvědomit, že ta jeho závislost je současně hodně omezující pro vás i pro dítě. Pokud si nemůžete zajít ani na WC, aby vaše dítě nepropadlo v panice, pak rozhodně dítě do školky nedávejte. Naopak začněte trpělivě pracovat na jeho odpoutání se od vás. Rozhodně nic nelámejte přes koleno. Napáchali byste více škody než užitku. To už je ale jiná kapitola, věřte však, že pokud si s tím neporadíte, může to mít problém na dalších pár let. Je normální, že se mu po vás bude stýskat, ale to je asi tak vše. Dítě by už v tomto ověku mělo zvládat krátkodobé odloučení od rodiny.

Pokud jste to vše zvládli, tak až uslyšíte kritiku ze strany vychovatelek na vaše dítě, neberte si to osobně. Není to útok ani na vás ani na vaše mrně. Uvědomte si, že váš obor je možná jaderná fyzika, kde jste jedničkou v oboru, ale i výchově dítěte je potřeba se učit po celou dobu jeho života.

 

Autor článku: Jarmila Petrášová

 


Sdílet
TOPlist