Moudrost dnešního dne:

Rozhodně není nic protivnějšího než dědek, na kterého leze druhá míza.

Vliv reklamy a internetu na vývoj našich dětí.

.

Stále častěji se lidské tělo a sexualita stávají obchodním artiklem a to nejen tím starým známým způsobem. Není ani nic nového, na tom, že si půvabné mladé ženy berou nepřiměřené partnery, pokud mají čím zaplatit jejich vysoký životní standard. To vše tady už bylo i v dobách minulých. Novinkou je ale možná současný trend zneužití lidské sexuality, kdy je sex využit na přilákání konzumenta a to na jakékoli zboží.

V reklamě totiž vystupují často jen tzv. „dokonalí lidé“ a mnoho mladých lidí se pak neumí ztotožnit se svou průměrností a propadají depresím.

Protože se ti polobohové ale v drtivé převaze vyskytují i ve filmové tvorbě, je o další komplexy postaráno. Díky reklamám by všechny ženy chtěly mít bujnou kštici, dlouhé nohy, velké pevné poprsí a malý vyšpulený zadeček. Nic proti těmto snům, jsou-li realizovatelné, jenže jak vysvětlíte dívce, která má 12 dioptrií, špatný chrup, plochý hrudník a prázdnou kapsu, že i ona najde někoho, kdo ji bude milovat, protože ne každý je tak přízemní, aby si nevšiml jak nádhernou má duši. V mnohé domácnosti pak zavládne teror při neustálém kontrolování váhy či vzhledu. Nečiní to sice nikoho šťastným, přesto je těch, kteří tomuto teroru zcela podlehnou stále více.

Slyšeli jste někdy o podprahovém vnímání? Je to v podstatě něco, co se nám má vloudit naprosto nepozorovaně do hlavy a to takovou silou, že to jen těžko pak z ní dostaneme ven. A právě na tomto podprahovém vnímání je založena tzv. dobrá reklama. A když se nad těmito reklamami zamyslíte, tak z velké většiny se v reklamách objevují nezdravé potraviny a léky. Když si to přeložíme do češtiny, tak to můžeme shrnout: "Jezte nezdravé potraviny, ztloustnete a my vám pak pokazíme žaludky našimi léky."

Kdo si ještě pamatuje dobu, že se téměř v každé domácnosti nahrávaly z televize filmy, tak možná ví, že ty chytré mašinky uměly přeskočit reklamu. Možná by bylo načase začít vyrábět televize, které nám místo reklamy pustí nějakou relaxační hudbu, protože i když se nám nelíbí, tak mnohdy ani nemáme sílu to co 10 minut přepnout a civíme na ty nesmysly stejně.

Dobrá náš mozek může už být odolný, ale co naše děti? Proč už pětiletá děvčátka trvají na nějaké nesmyslné řadě hraček Hello Kitty, a mají tendenci se přecpávat sladkým?

 

Jak ale z kruhu ven, když to všichni slýcháme na každém kroku?

Všude kolem sebe slyšíme, že je nutné být štíhlým, s perfektním tělem, s andělskou tváří, je potřeba mít svůj styl, ale být současně in, důležité je sebevědomí a hlavně je potřeba ve všem uspokojit své rodiče a přátele. Pokud se nad těmito vlastnostmi jen trochu zamyslíte, velmi snadno zjistíte, že jsou zde vlastnosti, které si vzájemně odporují. Tyto názory jsou ale realitě na hony vzdáleny.

 

Stejně jako je deformováno jejich myšlení ohledně vzhledu, stejným způsobem je deformováno i myšlení sexuální.

Mladí lidé jsou velmi často ponecháváni se svými problémy z dospívání a sexualitou sami. Mnohdy je jediným zdrojem informací internet a ne vždy se jim podaří najít dobrý zdroj informací. Mohou totiž narazit nejen na své rádoby zkušené vrstevníky, ale i na lidi s nějakou úchylkou, kteří jejich nevědomosti rádi využijí. Jenže oni současně potřebují někoho, kdo nebude moralizovat a odsuzovat a zároveň je připraven si je vyslechnout.

 Velmi pravděpodobně se může stát, že jednoho dne narazí na stránky, kde se sexuální styk neukazuje jako krásný a příjemný zážitek, jak si jej představovali, ale stylem, který jednoho z partnerů ponižuje a staví je na stupeň podřadných bytostí. Nejde o to, abychom zavrhli, nějaký neobvyklý způsob sexuálního chování, pokud vyhovuje oběma stranám. Dostane-li se ale podobný materiál do rukou nesprávné osobě, může v ní vyvolat třeba i celoživotní blok, protože sex začnou chápat jako něco odporného a ponižujícího.

 Uvědomme si, že své děti neochráníme před tou „horší“ stránkou světa a vůbec jim nepomůžeme, když budeme tvrdit, že zlo neexistuje, nebo jim budete některé stránky zakazovat. Lépe je přiznat, že víte, že existuje a že určitému procentu lidí to i vyhovuje, ale že to není tak obvyklé, jak se na první pohled může zdát. A v závislosti na věku jim vše vysvětlete. Jen tak narovnáte to pokřivené zrcadlo v jejich mysli.

 Zda se nepříjemný pocit z příliš brzkého nebo necitlivého seznámení s realitou stane trvalým pocitem, záleží pochopitelně na hodně činitelích. Důležitý je věk, vzdělání, zkušenosti a hlavně taky na tom, zda si měli s kým na toto téma popovídat a získat případná vyjasnění nepochopitelného.  Uvědomte si, že na spokojeném sexuálním životě vašich dětí záleží jejich i životní pouť, která je se sexem úzce spjata.

 

Sdílet
TOPlist