Moudrost dnešního dne:

Šťastný člověk čas nevnímá.

.Vývoj dítěte – 2. měsíc života

.

Druhý měsíc života dítěte znamená pro dítě značný skok. Jeho rozvoj je v tuto dobu velmi rychlý, dítě je stále silnější a mnohem lépe komunikuje nejen se svým tělem, ale i se svým okolím. Rychlý růst vyžaduje i vysoký energetický přísun, které zajistí mateřské mléko, které s věkem dítěte mění i své složení. Snažte se proto udržet laktaci co nejdéle, protože umělá výživa zatěžuje trávicí trakt a vede k vyššímu výskytu infekcí a alergií v pozdějším věku.

V této době se snažíme kojit i v noci tak, jak si to dítě vyžaduje.

 

Tělesný rozvoj -  Dítě se začíná učit ovládat své svaly a díky tomu je stále silnější. Ležíc na břiše už na pár sekund udrží hlavu. Pokusíme-li se podržet dítě vsedě, rovněž na chvíli udrží hlavu vzpřímenou. Postupně se naučí i převrátit se zpět na záda, z polohy na bříšku. Nicméně, koordinace pohybů, je ještě stále velmi špatná. 

Rozpoznává už ale různé zvuky, například, je schopno rozlišit zvuk chrastítka a lidský hlas, vnímá hudbu. Proto dítěti pouštíme tichou a něžnou hudbu a co nejvíce s dítětem hovoříme při všech činnostech spojených s jeho péčí. V té době si začne dítě pobrukovat. Rychle se vyvíjí i jeho zrak. Začíná očima sledovat svou matku a hračky, zatím však neumí rozlišit předměty živými a lidmi. Stéle se však vidí víc a dál, ale stále se ještě neumí dlouho soustředit na jednu věc. Svět kolem něj je ještě černo-bílý. Přesto, že jeho zrak ještě není tak efektivní, můžeme už vidět výrazný rozdíl ve vnímání okolí na rozdíl od prvního měsíce jeho života, kdy ještě neovládal své pohyby žádným způsobem.

 

Psychický vývoj -  Dítě se začíná vědomě usmívat, čímž ukazuje svou spokojenost. V podstatě jen napodobuje to, že se na něj usmíváte vy a grimasu se pokouší napodobit. Rychle se naučí rozpoznat svou matku podle hlasu a vůně. Není-li matka nablízku, v podstatě jej můžeme ještě ošidit hračkou. Nezapomínejme však, že dítě potřebuje spoustu intimity a něžností, potřebuje ji stejně intenzivně jako spánek a jídlo. Bez rodičovské lásky nebude tak dobře prospívat.

Koncem druhého měsíce nabývá pláč dítěte na intenzitě a může dosáhnout i 80 decibelů. Délka pláče se hodně liší. Všeobecně ale lze říci, že asi polovina dětí pláče poměrně hodně a jeho délka může být i 3 hodiny denně. Jednotlivé děti se liší i v době, kdy pláčou. Některé pláčou jen ve dne jiné zase jen v noci. Vzhledem k tomu, že je komunikace mezi rodiči a dítětem zatím velmi omezená, bude toto období pláče ještě měsíc dva trvat. Může jít o nepohodlí, hlad, pocit samoty nebo ucpaný nosík,... Snažme se nadměrnému pláči předejít tak, že se jej budeme snažit pochopit. Až se naučí vyšší formu komunikace, postupně od pláče upustí.

 

Povinné očkování -  Podle našich zákonů, je očkování proti vybraným infekčním nemocem v ČR povinné – viz  očkovací kalendář  .

 

Péče -  Není nutné každodenní koupání, a to zejména máte-li pocit, že nedošlo k nějakému třeba významnějšímu propocení či znečištění během dne. Stačí umýt jen místa znečištění jako je zadeček, podpaží a ostatní záhyby na těle. Jde více méně o nějaký rituál, ve které se dítě naučí rozpoznávat nějakou denní pravidelnost, nehledě na to, že jde pro mnohé děti o příjemné zpestření.

Ať už dítě v noci spí či nespí, začněte mu budovat denní rituály i ohledně spánku. Neuspávejte dítě nošením na rukou nebo jízdou v kočárku. Probudí-li se v noci, budete totiž tento rituál muset opakovat a výsledkem bude i vaše únava. Čím jednodušeji bude probíhat jeho usínání zvečera, tím snadněji bude usínat i v případě, že se v noci probudí. Zatím se vám to může zdá být bezvýznamné, protože je dítě malé, ale hranice jsou velmi křehké a ani se nenadějete a budete v pasti. Vytvářejte tedy jen takové rituály, které vám pak nebudou činit obtíže v noci.

Pozor na dobře míněné rady a spánek dítěte na bříšku. Jedinou správnou polohou je spánek na zádech a rozhodně ani poloha na boku není vhodná. Pokud dítě položíte na bříško během dne, nikdy ne na dlouho a vždy na dítě dohlížejte.

 

Sdílet
TOPlist