Moudrost dnešního dne:

Luk se láme, když je napjatý, ale duše ztrácí své síly nečinností.

Kdy začít chodit na nočník?

.

nočníkMy, co jsme dnes babičky kroutíme hlavou nad tříletými dětmi, které běhají s plenkami. Nejenže to zatěžuje rodiče, ale je to velká rána i pro životní prostředí, protože jednorázové pleny se na skládkách hromadí a hromadí.

Kdyby se museli rodiče neustále zabývat vytřepáváním hovínek do záchodu, pak by museli plenu ručně přeprat ve vodě, následně ji dát vyprat do pračky, pověsit na šňůru a pak zase poskládat, možná by pomohli přírodě, ale hlavně by si uvědomili, že tu není něco v pořádku.

 

Kdy je tedy dobré, aby dítě začalo chodit na nočník?

To záleží, jak se to vezme. Chceme-li si ušetřit práci (peníze), tak už kolem 8. až 10. měsíce, kdy dítě pevně sedí. Je to ale období, kdy si dítě ještě neuvědomuje, že vykonává nějakou bohulibou činnost. 

A jak to udělat, abychom byli úspěšní? Většinou když se dítě probudí, tak má potřebu se vyčůrat. Pokud jej vždy po probuzení dáte na nočník, začne to považovat za běžnou rutinu a když jej navíc pochválíte, bude tato rutina i příjemná. 

Už kolem jednoho roku dítě rozeznává různá slova i když je nedokáží vyslovit. Jedním ze známých slov tedy může být i nočník (záchod, kakat,…).

Zpravidla je dítě plně připraveno na vědomé vyprazdňování kolem 18 ti měsíců. To už si uvědomuje, že je mokré (pokud ovšem nemá geniální jednorázové pleny). Ale i v tomto období je to hlavně pečovatel, který je za špinavou plenu zodpovědný. Jde o nedůslednost z jeho strany, protože až do 2 až 3 let musí na správném návyku s dítětem spolupracovat a naučit se včas rozpoznávat signály, které k této činnosti směřují.

Je dobré vždy po dvou hodinách dítěti říct: „Uděláme EE“ (nebo jinou jednoduchou větu). Většinou se děti naučí dříve zvládat velkou potřebu a nejhůř to dopadá s nočním pomočováním.

Oznámení o vykonávání potřeby tedy musí být snadně vyslovitelné, protože schopnost řeči přichází u dětí později než chápání slova samotného. Dítě snadněji o své potřebě svému pečovateli řekne, když to bude umět vyslovit. A logicky. Kdy bude dítě umět říct „čůrat“?

Výborným obdobím pro uvědomělé vyprazdňování je léto. Dítě v tomto období může poletovat bez plen a když se stane „nehoda“, tak se dítě nenachladí. Když už je dítě starší, jsou ideální plenkové kalhotky, které mají v pase gumu a snadno se dítěti budou sundávat. Dítě se stane rychleji nezávislé. Pokud to jen trochu jde, nechejte je s holým zadkem. Tehdy si vykonávání potřeby může lépe uvědomit.

 

Komínek

Mnohým děte nepřipadá nijak zábavné utírání zadečku po vykonané potřeby, protože je při tom pečovatelé pokládají na záda. Daleko zábavnější je: „Udělej komínek“. Dítě se předkloní, ruce dá na zem a zadeček je dobře přístupný na očistu.

 

Co když tvrdošíjně nechce chodit na nočník?

nočníkPoložte si otázku, jestli jste neudělali někde chybu. Nechodí dítě na nočník moc často? Nekřičeli jste na dítě, že to nestihlo? Nechápe nočník jako trest? Nenecháváte dítě na nočníku moc dlouho? Nenahrazuje nočník křesílko při dívání se na televizi? Nemluvíte o vykonávání potřeby s despektem?

Jestli ne, pak si pomozte příkladem. Ideální je jiné dítě, které se do nočníku vyčůralo. Ale dá se to nahradit i panenkou, které namočíte plenu a ukážete dítěti, že je mokrá a že měla jít na nočník. Když panu dáte na nočník a nepozorovaně tam dáte trochu vody, pochvale panenku a řekněte dítěti, aby to zkusilo taky.

Když už dítě podle vás plně chápe, co se má na nočníku udělat, pak mu můžete nabídnout drobné odměny. Chce-li jít např. ven nebo do bazénku: „Dobře tak se vyčůrej a hned potom půjdeme“.

 

Co radí jiní?

Někteří radí, že se má dítě obklopit knihami a hračkami. Já si to nemyslím. Jednak se tím dítě rozptyluje od činnosti, kterou má na nočníku udělat a jednak se někteří rodiče naučí dítě na nočník „odložit“, zatímco si jdou po svém. Znám i případy, kdy dítě na nočníku usnulo, spadlo a nočník se i s obsahem převrátil.

Odměny? I zde je to trochu sporné. Učíte tím dítě, že má dělat věci ne pro věc samotnou, ale že nic se nemá dělat zadarmo. 

 

Záchod nebo nočník?

Výhoda záchodu je snadnější úklid. Nevýhodou je, se na něj dítě samo neposadí a pro batolata je nepohodlný. Větší děti si samy stáhnou kalhoty a sednou si na připravený nočník (který ovšem musí být vždy tam, kde se dítě pohybuje a na stejném místě).

Když už je dítě dost zralé na to, aby si přisunulo k velkému záchodu stupínek a vykonalo potřebu samo, musíme je naučit i další potřebné věci, jako je:

  • Do záchodu se nesmí nic, kromě papíru házet.
  • Utržení potřebného množství papíru
  • Správný směr utření zadečku zepředu dozadu.
  • Splachování
  • Umytí rukou 
Sdílet

Komentáře   

0 #1 DARI 2020-10-26 14:00
Mám jiný dotaz, hrozně mi protéká mléko poslední dobou zničeho nic nebo když se třeba leknu, je to normálné? vložky mám ušité ale nestíhají. Není na to nějaký lék?
Citovat
TOPlist