Moudrost dnešního dne:

Život je karetní hra, v níž srdce není nikdy trumfem.

-Příprava na porod

.

Myslíte si, že máte dostatek času připravit se na příchod vašeho dítěte, když vám lékař oznámí „jste v jiném stavu“?  Mýlíte se, na příchod dítěte je dobré se připravovat už od samého počátku, mohlo by se vám snadno stát, že najednou zjistíte, že bude na některé věci pozdě. Trocha organizace už před narozením dítěte vás zbaví zbytečného stresu v pozdější době a s radostí vstoupíte do nové fáze společného života. Zvolte si lékaře, kterému budete plně důvěřovat a nebudete se mu ostýchat říci své obavy a problémy. Návštěvy pak pro vás nebudou trapné ani nepříjemné.

 

Za každou cenu se vyhněte stresu!  Zvolněte tempo a hodně spěte. Vše co nyní prožíváte, má vliv i na vaše dítě. Budete-li v pohodě a v klidu, narodí se vám i klidné a usměvavé dítě. Je-li to pro vás složité, osvojte si nějakou vhodnou formu relaxační techniky. Jako ideální se jeví jóga, turistika, nebo poslech uklidňující nebo meditační hudby.

 

Už nyní promlouvejte se svým nenarozeným dítětem a zpívejte mu. Až se narodí, zjistíte, že reaguje na váš hlas a bude ho uklidňovat. Stejně pozitivní je i kontakt ostatních členů rodiny a sourozenců. Už nyní se s partnerem začněte domlouvat, zda se zúčastní porodu a pakliže ano, poraďte se o tom i se svým lékařem.

 

Nevěřte tomu, že sklenka červeného má vliv na krvinky a pivo na tvorbu mléka.  Rozhodně se vyhněte všem drogám, mezi které patří i cigarety. Patří sem i pasivní kouření, proto byste se rovněž měla vyhýbat zakouřeným místnostem. Nejen proto, že to dítěti škodí, ale vypěstujete u něj závislost. Po porodu bude dítě neklidné s různou formou abstinenčních příznaků. Jste-li silnými pijáky kávy, i tu je lépe omezit na 1-2 šálky denně.

 

Uvědomte si, že vaše tělo je nyní výrobní firma a pokud obvykle nedbáte na správnou výživu, nyní je to velmi důležité. Rozhodně není potřeba jíst větší množství potravin, než jste byla do té doby zvyklá, ale je dobré se soustředit na jejich složení. Měla byste konzumovat hlavně potraviny bohaté na vitamíny a minerály. Klíčem ke zdravému vývoji dítěte jsou: Vitamin C, železo, kyselina listová, vitaminu A, zinek, jód, vitaminu B6. Všechny najdete ve stravě. 

Pokud váš lékař na základě vyšetření krve a moči zjistí, že vám něco chybí, určitě vám předepíše vhodné doplňky ke stravě. Nekupujte si nic sama, a pokud ano, poraďte se se svým lékařem.

 

Už na počátku přibývání na váze se snažte své zvětšující se partie zvláčňovat nějakým hydratačním krémem, aby byla kůže v dobré kondici.

Lidská kůže Je sice elastická, tedy do určité míry pružná díky elastickým vláknům, které obsahuje, ale pružnost kůže klesá s přibývajícím věkem a každá má i různé hranice a pak se na ni objevují strie (drobné pajizévky na kůži). Ty vznikají popraskáním elastických vláken pod povrchem kůže při extrémním natažení, v době kdy dochází k rychlému váhovému přírůstku. Oblasti, které jsou nejvíce postiženy tvorbou strií jsou boky, břicho, hýždě, stehna a prsa.

Zda strie mít budete či ne se dá již dnes částečně předpovědět. Přiberete-li příliš moc, tedy více než vaše kůže unese, nebo hodně rychle a ona se nedokáže včas aklimatizovat, nebo může jít o dědičný faktor. Rozhodně ale nelze s určitosti říci, že ten či onen krém vás od nich ochrání, protože ta která ho používala a doporučila, vlastně ani neví jak by dopadla, kdyby jej nepoužila. V každém případě byste pro svou pohodu měla udělat vše pro to, aby nevznikly.

 

Najděte si už nyní vhodnou literaturu, která vám odpoví na vaše otázky ohledně výchovy dítěte. Později budete totiž tak časově vytížena, že bude pro vás přínosem, když ji již budete mít na dosah. Informace lze čerpat i na internetu, zvolte si proto už nyní vaše oblíbení domény, kde odpovědi naleznete také. Nezapomeňte rovněž na informace o sobě a o šestinedělí, protože je to významné období i pro vás.

 

Na základě získaných informací si udělejte seznam věcí, které budete potřebovat v prvním měsíci po porodu, a začněte si je postupně doplňovat. Jsou to nejen dětské pleny, ale i vložky pro vás, dětská kosmetika i oblečení. Tuto činnost rozhodně neodkládejte. Může se stát, že budete muset porodit předčasně a pak by tuto věc za vás musel udělat partner, kterému v těchto věcech třeba plně nedůvěřujete. Rovněž je dobré si už nyní připravit dětský koutek. Jako je postýlka, skřínka, vanička, přebalovací pult apod.  Určitě to vše lze udělat až po porodu, ale to co si nyní neuvědomujete je omezení volného pohybu, až se dítě narodí. Jakýkoli nákup pak budete muset absolvovat s dítětem v náručí a to se nakupuje špatně.

S postupujícím těhotenstvím se mění nejen vaše konfekční číslo kalhot, ale neméně důležité je i spodní prádlo. Významně se vám zvětšují prsa a je potřeba se poohlédnout po vhodném spodním prádle. V tomto období byste na chvíli měla zapomenout na kostice, která vás bude tlačit do břicha, a měla byste zvolit spíše sportovní podprsenku, která vám pomůže udržet zvětšenou velikost košíčku.

Popřemýšlejte, jestli byste na první stranu památníčku nechtěla dát dítěti i fotografii vašeho rostoucího bříška a zachytit pomíjivý okamžik, které se nikdy nevrátí ....

Před porodem je dobré ještě „naposledy“ v relativním klidu navštívit kadeřníka a zvolit nějaký střih, který vám pár týdnů vydrží i bez jeho odborné péče. Rovněž je dobré mít připraveno vše, co budete potřebovat v porodnici nejen pro sebe, ale i pro dítě. Není nic horšího, než v panice rychle balit potřebné věci až když přijdou kontrakce a čekáme na sanitku. V této chvíli už byste měla mít i jasno ve které porodnici a jakým způsobem byste chtěla rodit. Chcete-li např. rodit do vody, pak si musíte zjistit, zda vámi zvolená porodnice tento způsob praktikuje.

 

Jak sbalit do porodnice?

 Přímo k porodu:  Omyvatelné přezůvky, Ponožky, Balená neperlivá voda

 Doklady:  Občanský průkaz, Průkaz pojištěnce, Prohlášení k narození dítěte, Těhotenský průkaz, Oddací list, Ústřižek pro PA vypsaný, Kopie OP manžela

 Kosmetika a hygiena:  Krém na obličej a tělo, Kartáček, Pasta, Mýdlo, Šampon, Jelení lůj, Žínka, Nůžky na nehty, Pilník, Zrcátko, Hřeben, Trhací kapesníky, Vložky do podprsenky, Porodnické vložky, Toaletní papír (jemný), Ručníky, Gumička na stažení vlasů

 Oblečení pro matku:  Župan, Noční košile (s propínáním na kojení), Přezůvky omyvatelné (jedeny do sprchy), Kojící podprsenky, Ponožky, Kalhotky síťované, Kalhotky bavlněné, Oblečení z porodnice

 Pro miminko:  Ubrousky na zadeček, Jednorázové pleny, Přebalovací podložka, Kartáček na vlasy, Olejíček na tělo, Mastička na zadeček a opruzeniny,

 Ostatní:  Propiska, Mobil, Kamera, Foťák, Nabíječky, Kniha, Sedačka do auta pro miminko, Čaj pro kojící matky, Nafukovací sedací kruh,

 Oblečení pro miminko:  novorozenci nemají termoregulaci, proto zvolte i v létě dlouhý rukávek ponožky a tenkou deku. Také nezapomeňte na čepičku.

 Neberte si:  lahvičky a dudlíky,

 Na cestu z porodnice autem je nutné mít autosedačku .

 

Sdílet
TOPlist