Moudrost dnešního dne:

Muž nemiluje ženu proto, že je krásná, ale krásná je proto, že ji miluje.

Jaký je podíl otců na výchově?

.

V některých oblastech výchovy je podíl otců na výchově dětí velmi malý. Pokud ale můžeme věřit průzkumu, tak se blýská na lepší časy. Zdá se, že už si i otcové uvědomují, že i on je rodič a že by měl umět dítě nakrmit, přebalit je i uspat. Později je tu už trochu náročnější, aby vztahy fungovaly, musí mít dítě s rodičem společné zážitky, zájmy anebo by si měli alespoň často povídat. U teenagerů nejsou už rodiče jedinými autoritami, tam už proti nám začínají působit kamarádi, internet a reklama.

Čím užší vztah s dětmi bude mít nejen matka, ale i otec, tím bude menší pravděpodobnost, že vaše dítě bude někým ovlivněno negativně. Stanete se pro něj autoritou a nejasné informace, které se k němu dostanou, bude řešit nejen se svými stejně nezkušenými kamarády, ale i s vámi. Anebo ještě lépe hlavně s vámi.

 

Podívejte se například na tuto rádoby rodinnou fotografii.  Zatímco se dcera tulí k matce syn sedí téměř osamocený. Vypadá to, jakoby k rodině vůbec nepatřil. Vše se soustřeďuje jen kolem matky, i otec je k ní nakloněn. Je to jen náhoda, nebo je to první příznak toho, že v této rodině není něco úplně v pořádku.

 

V dnešní uspěchané době nemáme moc času sledovat co se kolem nás děje, ale podívejte se na některé vaše rodinné fotografie. Je to okamžik, kdy se někteří tváří tak, jakoby je nikdo neviděl. A pak se zamyslete. Je u vás vše v pořádku? Děti vyrostou tak rychle, že se ani nenadějete a pokud se vaše vztahy naruší, většinou se napravují jen hodně obtížně.

 

VYBRANÉ INFORMACE Z VÝZKUMU (zdroj  Ministerstvo práce a sociálních věcí  )

 

  • Ú čast u porodu je podstatně vyšší u mladších otců (25-34 let), kde dosahuje 44 %, v kategorii 45-54 let dosahuje pouze 7 %.
  • Uspávání malých dětí se věnuje 27 % českých otců, koupání pak 22 % a na nočním vstávání k dítěti se podílí pouze ze 17 %.
  • V každodenní péči o nezletilé děti se čeští otcové podílejí nejvíce na hraní s dětmi (38 %) a mazlení (37 %).
  • Péči o nemocné dítě vykonává pouze 15 % českých otců a v žebříku rodičovských aktivit je u mužů na úplně posledním místě.
  • Naopak nejvíce se čeští otcové angažují ve vymýšlení volnočasových aktivit. 54 % českých otců se nejčastěji podílí na zajišťování rodinné dovolené nebo plánování sportovních akcí a programů na víkend.

Drtivá většina českých otců (93 %) souhlasí s výrokem: „děti jsou tím nejkrásnějším, co mě v životě potkalo“.

Sdílet
TOPlist