Moudrost dnešního dne:

Nejsnadnější způsob, jak ztratit důvěru a úctu mladých, je dávat jim nekonečné rady.

Rozpočet vašeho svatebního dne

.

Na Valentýna mnozí z vas začnou plánovat svatbu. Představa osvatebním dni může být u každého z nás  různá - od pohádkového luxusu až po zcela skromný obřad jen v kruhu rodiny. To co je ale podstatné, je to, že každá nevěsta chce vypadat v tento den co nejlépe a to vše bez zadlužení rodinného rozpočtu. Aby vše proběhlo dle vašich představ, je nutné si předem sestavit finanční rozpočet. Tento rozpočet musí začít částkou, kterou si pro tuto příležitost vyčleníte. Čím menší částka to bude, tím jednodušší bude i tento seznam očekávaných nákladů.

Jakmile bude seznam sestaven, snažte se jej dodržet, protože to je jen začátek. Čeká vás totiž zakrátko vedení domácnosti a to taky nebude někdy žádná hračka. Podívejme se tedy jak a kde ušetřit. Budete-li hned na začátku k celé věci přistupovat s tím, že velké procento lidí se stejně po čase rozvede, budou vaše výdaje rozumné. Z tohoto pohledu jsou tak tři sta tisícové svatby vyhozené peníze. Mnohdy je lepší udělat svatbu skromnou a zbývající peníze investovat třeba do nákladné svatební cesty, ze které si odnesete krásné zážitky. Pamatujte, že už žádná dovolená nebude tak úžasná, jako tato, kdy jste do sebe ještě nekriticky zamilovaní, za zády vám nepobíhají děti a nejste unaveni z celoročního shonu.

Vytvořte si diář , který vám pomůže naplánovat celou svatbu. Vyhnete se tak stresům, jako např. kdo a kdy má vyzvednout třeba šaty, kdo přiveze tetičku Hildu, která nemá auto a podobné úkoly. Budete mít všechny přípravy pod kontrolou a na nic nezapomenete. Ke každému úkolu si napište částku, která se k této činnosti bude vztahovat.

Před nakupováním se především musíte naučit zvládat pokušení a emoce, které jsou tím nejhorším rádcem. Dříve než se rozhodnete cokoli koupit, zjistěte si, zda to opravdu nutně potřebujete a zda se stejné zboží nedá koupit někde levněji.

Svatební koláčky a cukroví  – tady se můžete rozhodnout, zda ano, ne anebo jen omezené množství. Koláčky si můžete nechat vyrobit a nebo tradičně upéci sami. Zpravidla se roznášejí před svatbou a většinou se tito obdarovaní snaží cenu jakoby vykompenzovat, jde tedy o výdej jen zdánlivý.

 Svatební oznámení   může jít o recesní svatební oznámení i o drahé profesionální, které vám zhotoví nějaké studio. Pokud se k tomu pokusíte přistoupit alespoň trochu rozumně, tak si uvědomíte, že stejně časem skončí v koši a tak je asi trochu škoda za ně utrácet nějaké velké sumy.

 

Zapíjení svobody  – nezapomeňte, že je zvykem se před svatbou sejít s přáteli a rozloučit se se svobodou. Nejlepší je nějaká zahradní slavnost, kde prostě něco nakoupíte a vyrobíte občerstvení sami. Je pochopitelně možno se sejít v nějaké hospůdce, ale tam už je potřeba počítat s cenami dvoj až třínásobné.

 

Svatební dary -  hodně záleží na tradici rodin, které se spojují, ale je rozumné třeba na internetu sepsat seznam svatebních darů, které si přejete dostat. Pak se třeba 2-3 lidé domluví a koupí raději jeden dražší dárek, který uvítáte, než nějaký nesmysl ke kterému dojdou po dlouhém bloumání po městě. Nějaký koordinátor pak odškrtává to, co již bylo koupeno. V některých rodinách se dary nedávají vůbec a naopak se preferuje obálková metoda, přičemž platí, že částka v obálce by neměla být menší, než je očekávána konzumace na hostině.

 

Svatební šaty  - jednou s nejvyšších částek bude cena za půjčení šatů. I když se dnes šaty v naprosté většině případů půjčují, cena za jejich vypůjčení může být od 2 tisíce až po desítky tisíc. Máte-li omezený rozpočet, vyhněte se luxusním salonům. Podobný model tam totiž můžete najít za výrazně nižší cenu.  Rovněž si dejte pozor na výběr jejich střihu. Špatný výběr sebou může nést další náklady za další doplňky, které šaty budou k celkovému vzhledu potřebovat. Vyberete-li si např. střih bez ramínek, budete potřebovat vhodnou, poměrně nákladnou podprsenku.

Oblek pro ženicha  – tady se zřejmě bude jednat o nákup. Budete-li myslet prakticky, zase si dobře promyslíte jaký oblek koupit, protože se tento oblek může dobře uplatnit i v dalším životě. Budete-li ale trvat na barvě bílé, je asi lepší si jej půjčit, protože příležitostí na použití je asi malá. Je možná dobré se podívat na ženichovy rodiče. Jsou-li oba obézní, asi by bylo dobré koupit o jedno číslo větší, aby nebyl za půl roku nepoužitelný.

Boty pro nevěstu a ženicha  opět i zde můžete myslet rozšafně anebo se držet při zemi. Můžete si koupit boty za několik tisíc, ale pokud budete mít šaty až na zem, tak si jich vůbec nikdo nevšimne. I zde je dobré zvážit, zda je budete ještě moci nosit v běžném životě. Chodíte-li rádi na plesy, je možné je koupit současně pro tuto příležitost.

Snubní prstýnky  – tady je to vždy o vkusu. I zde platí, že obchod v centru města bude mít vyšší ceny. Porovnávejte vždy cenu, gramáž a design. Pokud nebude váš partner prstýnek nikdy nosit, není třeba se ohlížet na jeho vkus a vybírejte si jen podle sebe.  V tomto případě si to přímo volá o nějakou atrapu pro vašeho partnera, ale není to obvyklé.

Cena svatební kytice se taky může pohybovat v tisících. Zvažte proto, zda v květinářství vůbec říkat, že jde o svatební kytici. Někdy může její cenu zvýšit jen slovo svatební.

Dalším nákladem je kadeřník a případně odborné svatební nalíčení. Tady se nevyplatí riskovat a nemáte-li ověřeného kadeřníka či kosmetičku, je dobré si je nejdříve ověřit. Máte-li s líčením nějaké zkušenosti, lze si svatební líčení natrénovat dlouho před tímto důležitým dnem a můžete se nalíčit sama. Návodů je na internetu mnoho – viz zde.

Stejné to je s účesem, přičemž platí, že čím delší jsou vlasy a čím odhalenější bude hlava, tím složitější by měl být účes. Máte-li tedy krátké vlasy a závoj, pak si s kadeřníkem ani hlavu lámat nemusíte. Máte-li vlasy dlouhé, nevěřte na volné lokny. Stačí, aby bylo ve váš svatební den vlhké počasí, a stanou se z nich nevzhledné cancoury.

Občerstvení hostů před obřadem  – je dalším výdajem, na který byste neměli zapomenout. Čím později se bude obřad konat, tím větší zásoby je potřeba doma mít, pokud se budou u vás hosté scházet ke společnému odjezdu. Hlavně nepodávejte žádný tvrdý alkohol, aby se nám svatební hosté neopili hned ráno, a pak vám ztropí na obřadu nějakou nepředloženost.

Stuhy pro výzdobu  aut a klop hostů. Důkladně si spočítejte počet aut a hostů. Je lepší mít nějaký ten metr v záloze, než se někoho dotknout, že na výzdobu jeho auta nevyšlo. Nejde o tak velký náklad, ale při velkém počtu aut je možná lepší tuto stuhu nakoupit ve velkoobchodě.

Zvolíte-li si profesionálního fotografa, pamatujte, že dobrý fotograf má termíny obsazeny i rok dopředu a proto to nenechávejte na poslední chvíli. Než se s ním domluvíte, je dobré vidět nějaké jeho práce či mít dobré reference. Jeho cena se bude pohybovat v tisících. Hlavně si vždy připravte záložní plán. Vzhledem k dlouhým termínům se může stát, že nakonec třeba onemocní.

Budete-li mít svatební hostinu v restauraci, je dobré si zvolit někoho, kdo zůstane po celou dobu střízlivý, z toho udělat jakoby hlavního číšníka a všechny objednávky hostů by šly přes tuto osobu. Živelné objednávky hostů mohou výslednou cenu zvýšit díky nepoctivosti obsluhy až o několik tisíc, pokud se domnívají, že stejně nemáte přehled o objednávkách. Vzhledem ke špatné kontrole, vyhlaste pravidlo, že občerstvení u baru si hradí každý sám.

Hudba  může být reprodukovaná a to taková, kterou si předem připravíte např. v PC. Může si k tomu posadit placeného diskžokeje, nebo mít i živou hudbu. Je asi jasné, která varianta je nejdražší.

Zasedací pořádek  – nepodceňujte jej. Důkladně zvažte, zda se lidé, které vedle sebe posadíte, budou mít o čem bavit. Posadíte-li svou 80-ti letou babičku vedle  18-ti letého partnerova bratra, je jasné, že se asi moc bavit nebudou.

Dekorace stolů  – taky něco bude stát. Může vám ji zajistit zařízení, kde se bude svatba konat, ale určitě vás vyjde levněji, když si květiny a výzdobu zajistíte svépomocí.

Svatební dorty  – dnes je již mnoho kvalitních cukráren, které vám vyrobí nejen dort nejen pohledný, ale i choťově na výši. Tady je potřeba si dopředu ověřit alespoň chuť dortů, protože dáte-li za dort několik tisíc a pak bude sice krásný, ale nejedlý, určitě vás hosté nepochválí. Zvažte, jaká je skladba vašich hostů, protože je někdy lepší koupit více běžných a ověřených dortů než jeden drahý s krásným designem.

Rozvoz ovíněných hostů  do jejich domovů – protože většina hostů bude asi pod vlivem alkoholu, je potřeba si zajistit někoho, kdo bude hosty rozvážet do jejich domovů. Obvykle stačí jedno auto a hosté na odvoz čekají. U velkého počtu hostů je to ale nedostatečné, protože se zvláště nad ránem hromadí čekající a hlavně v tuto dobu dochází mezi hosty k e sporům, které se mnohdy hromadily po celá léta. Je tedy dobré rozhádané strany odvážet přednostně.

Ubytování hostů – pozvete-li rodinu z druhého konce republiky, nemůžete očekávat, že se o půlnoci seberou a odjedou po vlastní ose. Není-li možné je umístit do nějaké rodiny, je potřeba počítat i s tímto nákladem.

Sdílet

Komentáře   

0 #1 Hanulka 2014-11-27 20:25
Já například ušetřila hodně na svatebních šatech, kupovala jsem přes internet a šaty jsem pořídila opravdu za hubičku. A jsou moc hezké!
Citovat
TOPlist