Moudrost dnešního dne:

Bože, dej ať se smířím s tím, co změnit nemohu. Bože, dej, ať změním to, co změnit mohu. Bože, dej, ať jedno od druhého rozeznám.

.Spravedlivější nemocenský systém

.

Nejsem ekonom a moudrá hlava by to určitě uměla doladit tak, aby se vyřešily díry, které to má a mohlo se to uvést do praxe. Vždycky mě rozčilují diskuze na téma, jak chudáci mladí živí důchodce. Proto mě kdysi napadlo spravedlivější rozdělení peněz určené na sociální oblast.  
V zájmu spravedlnosti by bylo dobré udělat tzv. Sdílené nemocenské pojištění.  
 

 
Příklad ze života:  
Pepa celý život pracoval a zaplatil státu odvody v určité částce.  
Jeho žena Jana nějakou dobu nepracovala a starala se o jejich 3 děti. I když pracovat začala, tak díky paragrafům odvedla státu o něco méně.
Protože ale své děti vychovala dobře, tak všechny tyto děti pracují, a dál přinášejí do státní pokladny tučné odvody.
Protože byl obecní byt, kde bydleli, vrácen v restitucích, bydlí v nájemním bytě a platí hodně vysoké nájemné.
Děti se odstěhovaly a Pepa rok po odchodu do důchodu zemřel. Z Jany se stal bezdomovec. Nyní střídavě bydlí u svých dětí, protože má malý důchod na to, aby tak vysoké nájemné platila. Jediné, co jí zůstalo je hrdost a je jí trapné žebrat po úřadech o příspěvek na bydlení.
 
 
Řešení:
Pepa má díky dlouholeté práci ve svých záznamech na sociálce „uspořeno“ XY bodů, což je nějaký díl z částky, kterou za celý život státu odváděl.  
Z těchto bodů Pepa čerpal různé výhody, jako je nemocenská, kroužky pro děti, příspěvek na bydlení, na dopravu, lékařskou péči, důchod, ...
Ze stejné kasy přispíval svým nevýdělečně činným dětem, zuby svých rodičů.
Jana má „uspořeno“ podstatně méně, ale rodina může dát tyto body tzv. na hromadu a využívat je společně. Kdyby jim body náhodou došly, půjčí jim je stát, ale měli by mít přehled o tom, že žijí tzv. na dluh.
Když se Pepa rozvede, musí předat své ženě ze svého účtu tolik bodů, aby se jim srovnaly body, o které Jana přišla díky mateřství apod.  
Kdyby jeden z nich zemřel, dědily by jejich body pozůstalí tak, jak by je jejich majitel uvedl v závěti. Kdyby se jedno z dětí „nevyvedlo“ mohl by jej rodič vydědit, a body by dostal jen ten, komu by je odkázal. Nevyvede-li se žádné dítě, může je tzv. vydědit všechny a body by se dědily stejně, jako jiný majetek.

 

Podobně by mohly ze svých bodů podporovat své rodiče pracující děti.
Možná je to klíč i k věčnému tématu „nepřizpůsobiví“. Možná by se pak snažili vychovávat své děti tak, aby bylo v rodině dost bodů.

Sdílet
TOPlist