Moudrost dnešního dne:

Na světě je pouze jediná věc horší, než když se o člověku moc mluví, a to: když se o něm nemluví vůbec

Ceny nemovitostí

.

uvěryCeny v posledním roce začaly nekontrolovaně růst a na podzim loňského roku vyletěly na svou historickou hranici přímo bleskovou rychlostí. Stalo se proto velmi nesnadné určit jejich reálnou prodejní cenu. Od konce loňského roku růst již není tak prudký, ale ceny nemovitostí stále ještě mírně stoupají.

Možná by bylo dobré si říct, proč ceny nemovitostí tak prudce stouply, protože to mnoho lidí neví. První impulz k tomu daly banky, protože se najednou dostaly do oběhu peníze, které lidé zatím neměli.

Prodej a nákup se začal šířit jako lavina. Někdo prodal dům po babičce za milion. Půjčil si další milion a koupil si byt. Ten kdo prodal byt, si půjčil zase další milion a koupil si dům, ....

Dalším neméně významovým bodem bylo rozhodnutí vlády, že se bude měnit zákon o Dani z prodeje nemovitostí, který se změní na Daň z nabytí nemovitostí. Naše vláda to zdůvodňovala tím, že si chce zabezpečit lepší výběr daní. V tu chvíli došlo váhajícím kupujícím, že se jim nákup nemovitosti po schválení zákona výrazně prodraží. Začali tedy nakupovat i ti, kteří dlouho nad nákupem váhali a peníze měli do té doby v bankách.

Mohlo by se zdát, že po schválení zákona prodávající půjdou s cenou níže, protože si uvědomí, že na tom budou o desítky tisíc lépe, protože už neplatí daně. Jenže stejně jako to bylo v jiných případech, tak ceny s platností tohoto zákona neklesly, naopak stále mírně rostou.

 

A zase se tu naskýtá otázka proč

Je to způsobeno davovou psychózou typu - Klondike. Ti kteří nad prodejem váhali v době, kdy byly ceny relativně nízké, tak rychle nemovitost koupili. Ti váhavější si je koupili až když ceny vystřelily nahoru. Pak je tady ale další skupina lidí, kteří si řekli, že když všichni nakupují nemovitosti, tak je musím rychle nakoupit i já.

 

U prodávajících je psychologie prodeje stále stejná. Podívají se na internet, porovnají ceny podobných nemovitostí a rozhodnou se za tu cenu prodat - daň, nedaň.

 

Mám tedy koupit nemovitost?

Ano. Máte-li volné peníze, které jste právě získali z prodeje nové nemovitosti, pak není pochyb. Vy jste totiž nemovitost draze prodali a můžete si dovolit draze i koupit. Máte-li hypotéku se "stoletou" fixací, tak také ano. Máte-li ale peníze někde dobře uložené, a nemyslím tím trezor, tak rozhodně NE.

 

Jaká je dle mého názoru prognóza cen nemovitostí.

Díky neustále rostoucím cenám jsme s cenami tzv. světoví. Porovnáme-li ceny ve světě, tak už moc nezaostáváme. A pokud ceny nemovitostí porovnáme s našimi platy, tak se budeme pohybovat na samé špici.

Osobně si myslím, že si trh cenu zase sám upraví a dojde ke snížení cen nemovitostí. Je to stejné jako s každým nedostatkovým zbožím. Ti, kteří na to měli, ti už své peníze za nemovitost utratili. Mnoho z prodávajících umořilo prodejem své dluhy a tak se i postupně zastaví nekontrolovaný tok volných peněz.

Navíc se neustále zpřísňuje, čerpání úvěrů. Na hypotéky tedy dosáhne daleko menší skupina lidí a z praxe vím, že už nyní se mnoho nemovitostí musí nabízet opakovaně, protože banky si plně tento nárůst cen uvědomují a nejsou ochotny akceptovat vyšší odhad nemovitosti pro zaručení hypoték.

Nemám ale věšteckou kouli a nevím, kdy se to změní a jestli nenastanou jiné vnější vlivy, které tyto změny urychlí nebo naopak zastaví. A pokud někdo tvrdí opak, pak budu ráda, když řekne také svůj názor.

 

Autor článku: Jarmila Petrášová

Sdílet
TOPlist