Moudrost dnešního dne:

Jestliže člověk ví, proč miluje, tak vlastně nemiluje

Ceny bytů stále klesají

.

Kdo se pohybuje v realitním trhu, nemohl si nevšimnout, že ceny bytů dosáhly svého vrcholu v roce 2008. Od té doby neustále ceny klesají. Jejich ceny se za tu dobu snížily v průměru o 1/5. Jen v letošním roce se ceny bytů v Praze snížily asi o 3%. A ceny padají prakticky ve všech krajských městech, snad s výjimkou Hradce Králové, který má po Praze a Brně třetí nejdražší nemovitosti u nás.

Majitelé, kteří se k prodejům chystají, odmítají brát na zřetel skutečnost, že dávno není pravda, že poptávka převyšuje nabídku a stále trvají na ceně v duchu dob minulých. Díky velkému množství nabídek nemovitostí se na trhu vytváří přetlak a to má za následek další snižování cen. Aby prodávající prodal, musí cenu své nemovitosti konkrétnímu klientovi snížit. Toto snížení se dle lokality pohybuje kolem 5-10%. Nemovitost se tedy nakonec prodá, ale už se to neprojeví v inzerujících cenách, protože nemovitost je této chvíli stažena z inzerce.

 

Situace se nezlepšuje přesto, že banky letos poskytly mnohem více úvěrů než ve srovnatelném období loňského roku. Počet hypoték navýšili přesto, že mají přes deset tisíc hypoték, které lidé nejsou schopni splácet a banky začínají s vynucenými prodejem nemovitostí. Plnou polovinu z těchto nemovitostí tvoří právě byty.

Na pokles cen bytů rychle zareagovali i developerské společnosti, které prudce snížily výstavbu nových bytů s luxusnějším vybavením a snaží se doprodat ty rozestavěné. Nově budované nemovitosti jsou stavěny s velkým důrazem na náklady a jde tedy spíše o byty nízko nákladové čili malometrážní.

 

Že bychom se pomalu vrátili do socializmu, kdy se stavěly hlavně malometrážní byty?  Ať je to tak či tak, důvody jsou rozdílné. Kdysi se stavěly malé byty hlavně proto, že poptávka po bytech byla tak velká, že nebylo možno uspokojit mnoho rodin. Proto byla snaha, byty zmenšit tak, aby se do jednoho domu vešlo pokud možno co nejvíce žadatelů.

Dnes jsou byty ve srovnání s kupní silou tehdy a dnes 5-10x dražší a tak si vlastní bydlení mnozí ani nemohou dovolit. Pokud se někdo pro koupi bytu rozhodne, snaží se držet spíše při zemi, a proto se mnohem lépe prodávají byty menší, nežli větší. U větších bytů se pak prodávají lépe ty, které mají samostatný vchod a dají se pronajímat několika lidem najednou, kde mají všichni nájemníci relativní soukromí.

 

Tyto a další důvody vedou dnes lidi k opatrnosti a o hypotéky žádá daleko méně lidí než v minulých letech, kdy o ni zažádal (a dostal ji) i ten u kterého byla schopnost splácet nízká, případně o ni díky ztrátě zaměstnání úplně přišel. Euforie z nevázaného půjčování peněz už má proto za sebou první padlé anděly a díky exekutorským úřadům i mnoho zhroucených rodin. Odhaduje se, že zkušenost s nějakou formou vymáhají peněz, jako jsou exekuce, případně zápis do registru dlužníků má u nás asi 5 milionů lidí.

I proto se vlastní bydlení stává pro mnoho lidí nedosažitelné a místo vlastních hypoték si platí někdy i předražené podnájmy.

 

Autor článku: Jarmila Petrášová

Sdílet
TOPlist