Moudrost dnešního dne:

Nevážím si nikoho, kdo dnes není moudřejší než včera.

 

 

Přemýšlíte o vlastním bydlení?

.

Dlouho jste bydleli v různých podnájmech, ale vzhledem k jejich stále vyšší ceně jste se rozhodli koupit vlastní byt. Jaké je ale vaše povědomí o správném nakládání s penězi? Než se k tomu rozhodnete, zvažte, jak na tom budete v následujících letech a důkladně počítejte vše, čím a jak to zatíží váš rozpočet. Budete mít na splátky, i když přijdete o práci? Tím, že si koupíte nový byt, vám totiž peněženkou nezahýbe jen případná hypotéka, ale i náklady na bydlení. Je mylné si myslet, že dál už budete platit jen za inkaso.

Omyl. Budete muset platit, za vše související s užíváním společných prostor, za správu budovy a také nějaké spoření do fondu oprav, který si každý dům musí tvořit k případným budoucím opravám. Dokonce může být na domě i dluh, který vznikl díky předchozím úpravám.

 

Není nic neobvyklého, když se za užívání bytu o velikosti 50-60 m2 platí 2-5 tisíc měsíčně (vč. dálkového topení) a pochopitelně plus inkaso. Takže je potřeba si spočítat, jaké vás čekají náklady až do chvíle než budete mít vše zaplaceno oproti nákladům současným. Nebudeme počítat úplně přesně, protože nikdy nevíme, jak to bude s budoucími úroky a náklady na bydlení apod. A nebudeme tam započítávat náklady na inkaso.

-           Půjčili jste si 1 600 000 na 30 let a budete splácet 7 500 měsíčně, znamená to, že celkem zaplatíte asi 2 700 000 Kč

-           K tomu budete platit 4 tisíce za užívání bytu, čili za 30 let, tu bude asi 1 440 000 Kč

Takže za 30 let bydlení zaplatíte celkem 4 140 000 Kč. Měsíčně jste platili 11 500 Kč + inkaso. Zapomeneme-li na to, že bude nějaká inflace, která se promítne téměř na všem ale i na vašem platu, tak budete bydlet o něco dráž, než je nyní průměrná cena za nájem, ale jakmile byt splatíte, můžete jej prodat a tím se dostáváte na úplně jinou cenu.

 

Pokud vám to peněženka dovolí, snižte si cenu úvěru. Nežijte na dluh zbytečně dlouho. Místo drahé dovolené nebo zbytečně nákladného způsobu života, ukládejte další peníze na nějaké investiční fondy (ne na běžný účet), které mají roční výnos vyšší než je inflace (1,04%) a ideálně alespoň tolik, kolik zaplatíte na ročním úroku hypotéky.

Má to i tu výhodu, že si můžete z těchto peněz nejen snížit celkový dluh, ale můžete si je nechat i na horší časy nebo si je nechat jako železnou zásobu na okamžik, kdy nebudete mít na splátky úvěru.

Při vypočítávání nákladů na bydlení je potřeba zvážit i stav interiéru, který významně překonal svou dobu a bude potřeba si nechat peníze i na rekonstrukci bytu.

Je-li tedy byt ve špatném stavu a je potřeba jej rekonstruovat. Zpravidla rekonstrukce rovněž vydrží těch 20-30 let, než se nám znovu byt opotřebuje a nejsme až tak nároční. Takže se pojďme se ještě podívat na rekonstrukci interiéru, budeme-li hodně při zdi:

WC – 1 200 mísa, 2 000 obklady, 3 500 nástěnné splachovací zařízení, 1 500 topné těleso + práce

Koupelna – 200 zrcadlo, 1 000 police, 1 000 vana, 3 500 zástěna na vanu, 1 500 umyvadlo, 1 800 baterie 2x, 2 500 žebřík na ručníky, 2000 obklady + práce

Kuchyň – kuchyňská linka 30 tisíc, 5 000 trouba, sklokeramická deska 5000 Kč, 1 000 baterie, 1500 dřez, 2000 obklady + práce.

Zděné bytové jádro vám udělá také velkou díru do rozpočtu a je potřeba počítat s částkou kolem 100 tisíc korun. Budete-li tedy hodně šetrní a hodně práce si uděláte sami, bude to další cena 200 – 250 tisíc, o kterou se vám navýší náklady na bydlení.

 

Zůstanete-li ale přesto v podnájmu a budete za tento byt 30 let platit 10 tisíc měsíčně, uvědomte si, že s inflací poroste i cena nájmu a za celou tuto dobu zaplatíte 6.730.000,- Kč a když z něj jednou odejdete, byly tyto peníze zaplaceny už nenávratně.

TAK CO, CHCETE STÁLE JEŠTĚ PLATIT TOLIK, JAKO BYSTE BYDLELI V PALÁCI A NEBO SI PŘECI JEN VEZMETE HYPOTÉKU?

 

Autor článku: Jarmila Petrášová

Sdílet
TOPlist