Moudrost dnešního dne:

Ten, kdo se zamiluje sám do sebe, nebude mít žádného soka.

.Jak se starat o begonie

.

Tato jedna z nejoblíbenějších hrnkových květin, které se ale dají velmi těžce množit, a protože pocházejí z Brazílie, mají rády vyšší teploty, ne však ostré slunce, spíše polostín. Je to vytrvalá, vzpřímená, trsnatá, křehce dužnatá bylina, která se u nás pěstuje hlavně jako letnička. Sází se v květnu a roste velmi rychle. Doba kvetení je od června až do října. Vyžaduje ne příliš vlhkou půdu, která by měla být propustná, hlinitopísčitá a jen mírně kyselá. Potřebuje pravidelné hnojení. 

  Barva květu se pohybuje od bílé přes růžovou až po červenou i žlutou. Mnohé begónie jsou zajímavé i svým listem (Begonia masoniana)

Dají se velmi dobře křížit, a tak se počet hybridů počítá kolem 2000 variant. Běžná výška rostliny je 10-40 cm, ale existují rostliny, které můžete pěstovat ve vaječné skořápce, nebo naopak jsou schopny pokrýt celé skleníkové zdi. Dají se pěstovat v truhlících i na záhoně, doma i ve skleníku.

Registrované druhy begoni í

Fotogalerie begonií

 

Chcete-li se o begónie starat celoročně např. ve skleníku:

Tipy na únor

Můžete začít s hnojením, zejména pokud jsou rostliny v dobré kondici a v teple.  Odstraňte poškozené části rostlin.

Nyní je ideální čas zkontrolovat vaše rostliny, zda nemají nějaké škůdce, protože rostlina ještě není hustá. Napadené rostliny očistěte štětcem a čistým alkoholem. Jedinou nevýhodou této metody je, že je časově náročná. Jsou-li rostliny hodně napadeny, pravděpodobně bude lepší se uchýlit k pesticidům.

Pozor také na plíseň, případně proveďte postřik, pokud se vám ji nepovede zvládnout nyní, je pravděpodobné, že v létě se hodně rozšíří.

Ke konci měsíce můžete začít s prořezáváním, ale dbejte, aby byla rostlina v teple. Řízky můžete použít na množení. Neořezávejte ale mnoho, protože byste přišli o veškeré květy. Většina z nich kvete už na jaře na špičkách výhonů.

Dávejte pozor, aby rostliny nezůstaly příliš vlhké nebo příliš suché.

 

Tipy na duben

Začněte pravidelně hnojit, protože vaše begónie budou mít bujný růst a potřebují jídlo. Hnojivo dodávejte jednou týdně.

Ujistěte se, zda byly odstraněny všechny staré poškozené listy.

Pozor na mšice. Použijte libovolný sprej, někdy stačí i mýdlový nebo je spláchnout silným proudem vody. Pokud máte nějaké rostliny napadené plísní, je ten správný čas, je ošetřit fungicidem. Většina fungicidů jsou preventivní postřiky a musíte začít postřik dříve, než plíseň vznikne. Fungicidy jsou toxické a měly by být používány s opatrností. Někdy je dobré dát begónie na jiné místo a vyřeší se tím problém plísní. Plíseň obvykle znamená, že se rostlině něco nelíbí.

Můžete bezpečně prořezávat, nyní už bez obav z odumření rostliny. Při zaštipování dbejte, aby výhonky měly alespoň tři postranní pupeny. Ne každá begonie potřebuje prořezat, zejména pokud se jedná o mladší rostlinu. Neprořezávejte a nepřesazujte ve stejnou dobu. Proveďte jedno nebo druhé. Řízky vložte do sklenice s vodou.

Vaše rostliny budou potřebovat více vody, obecně asi dvakrát týdně. Na slunečnějším místě může být zapotřebí zalévat třikrát týdně.

Osvědčená rada, kdy přesadit begónie je tato. Rostlina, která má oproti ostatním častěji suchou hlínu je potřeba přesadit do větší nádoby. Mladé rostliny, které aktivně rostou je nutno přesadit i několikrát v průběhu roku. Starší rostliny (několik let), stačí přesadit každé dva nebo tři roky, a obvykle zpět do stejné nádoby s čerstvou půdou. Stačí odstranit alespoň vršek hlíny a nahradit čerstvou půdou.

 

Tipy na červen

Nyní děláme poslední velké zaštipování.  Sledujte své rostliny, zda nové výhony rostou ve správném směru. Pozor na pupeny uvnitř rostlin a přinuťte je řezem, aby rostly směrem ven.

Některé rostliny budou potřebovat přesadit.

Pozor na plísně. Náchylné rostliny je potřeba ošetřit alespoň jednou týdně. Musíte být opatrní na sprej, který používáte poprvé, protože některé spreje jsou pro begónie foto-toxické a můžou způsobit popálení nebo odbarvení květů nebo listů. Vždy testujte sprej jen na pár listech a pak počkejte několik dní, abyste zjistili, zda existují nějaké nežádoucí účinky.

Rostliny stále potřebují hnojivo, protože vaše rostliny aktivně rostou. Během vegetačního období je dobré přidat do vody jednou týdně tekuté hnojivo. Je lepší hnojit častěji v menších dávkách, protože je riziko spálení kořenů díky přehnojení.

Vaše řízky už jsou asi schopné zasazení do čerstvé zeminy. Budete překvapeni, jak rychle se zabydlí v nové půdě. Ujistěte se ale nejdříve, že máte alespoň jeden pupen ve spodní části těchto řízků. Nesázejte přímo do velké nádoby v domnění, že budou růst velké rostliny rychleji.

Osprchujte rostliny vodou, držte je čisté a lesklé. Vaše rostliny budou mnohem lépe dýchat. Odstraňte všechny mrtvé listy a stonky.

 

Tipy za červenec

Pokračovat v hnojení pravidelně jednou týdně. Vaše begónie na tom nebude dobře, pokud jste hnojili sporadicky. Odstraňte staré listy, budou rychle nahrazeny novými listy. Vaše rostliny budou zdravější, pokud budou mít listy očištěny od nečistot a prachu. Nepoužívejte žádný výrobek na lesk listů. Někdo sprejuje listy solí, aby byly listy zdravé. Roztok ale musí být hodně slabý. Pozor, rostliny nemají rády mokré listy. Postřik omezte v hodně teplém a chladném počasí.

Obří molice lze snadno přehlédnout, protože se schovávají pod listy a budují velké kolonie. Opatrně kontrolujte stav pod listy, napadené očistěte lihem nebo odstraňte. Hlavně kontrolujte nově zakoupené rostliny, zda si nenesete domů obří molice. Dokáží zlikvidovat celou rostlinu.

V tuto dobu byste neměli mít problém s plísní. Pokud ano, pokuste se znovu změnit jejich stanoviště, tak aby bylo vzdušnější nebo světlejší. Vyhněte se postřikům rostlin během nejteplejší části dne, nebo když je rostlina osluněna.

Určitě byste už neměli rostlinu zaštipovat, špatně vám pokvete. Nezapomeňte na prořezávání, jehož cílem je pěkný tvar rostlin. Ujistěte se, že nemá bludné stonky dovnitř rostliny.

Zalévání asi dvakrát až třikrát týdně během teplého počasí. Pokud máte begonii, která vadne, ujistěte se, že je suchá a nevadne, protože má poškozený kořen. Je-li půda mokrá, rostlina zvadne, kořen byl totiž poškozen. Rostlinu hned přesaďte. Odstraňte všechny mrtvé kořeny a mokrou půdu. Možná budete muset zkrátit celou rostlinu, takže bude mít menší zeleň.

Pokud některé vaše rostliny vyschnou rychleji než ostatní, musíte je přesadit. Nově přesazené rostliny by měly být několik dní v místě temnějším, aby se lépe přizpůsobily nové lokalitě. Všechny begónie kromě Rhizomatous a Rexové by měly být vysazeny níže než v předchozí nádobě. Rostliny pak mají více nových kořenů, a lepší bazální růst.

Stále ještě není pozdě odebrat a nechat zakořenit pár řízků z toulavých stopek, které rostou špatným směrem. Každých pár dní se podívejte do sklenice, zda mají kořeny.

 

Tipy za srpen

Pokračujte v hnojení jednou týdně. Udržujte je čisté a upravené, odstraňujte zvadlé květy. Lépe pak a budou vypadat lépe. To platí ale pro všechny rostliny, ne jen begónie.

 Kontrolujte, zda rostlinu nenapadly molice. Je-li nutno, proveďte postřik proti plísni. Nestříkejte rostliny na slunci, nebo pokud je jejich půda je suchá.

 I když v této části roku nemusíte dělat žádné větší prořezávání, chcete-li krásné rostliny i příští rok, pak důkladně vyštipujte nevhodné výhony.

 Mladé, letošní rostliny potřebují pravidelné tvarování. Nebojte se ztráty květů, nyní je důležitější tvar.

 Některé rostliny je nutno přesadit do větší nádoby. Seskupení rostlin podobné velikosti vám usnadní í zalévání. Nemixujte dohromady různé velikostí. Malé rostliny vyschychají rychleji než ostatní a je snadné přehlédnou, že potřebují vodu.

 

Tipy na září

Pokračujte v hnojení jednou týdně. Občas rostliny postříkejte, už jste asi zjistily ty odrůdy, které to rády nemají. Odstraňujte opadané květy, staré květy můžou způsobit skvrny na listech.

 Stále pozor na molice.  Prevence plísně.

 Vyštipujeme bludné stonky.

 Zalévejte jen podle potřeby, nezalévejte podle nějakého jízdního řádu. Pamatujte si, že vaše malé rostliny vyschnou rychleji než ostatní.

 Přesazujte, podle již zmíněných rad.

 

Tipy za říjen

 Nemusíte přestat úplně hnojit, ale je dobré začít zpomalovat, protože během chladnějšího počasí rostliny nerostou tak rychle, pokud vůbec. Kdy rostliny nerostou můžete hnojením poškodit kořeny a když rostliny rostou i v chladnějším počasí, proběhne příliš bujný růst. Rostlinu pak snadno poškodí mráz.

 Preventivní postřik na plísně. Je to nyní důležitější, než předtím, abyste zlikvidovali případnou plíseň, protože je hodně pravděpodobné, že by je v zimě zabila. Teď je vhodný čas kontrolovat rostliny, zda nemají škůdce. Nebudete mít pak problém na jaře příštího roku. Stačí použít malý štětec a alkohol, který je okamžitě zabije jen dotykem.

 Není nyní vhodný čas na přesazování do větších nádob, ale když některé nemají prostor tak OK. Očistěte rostliny od všech špatných listů a květů, aby se zabránilo šíření nemocí. Rostliny budou vypadat lépe a bude se cítit lépe. Rostliny, které byly venku, uskladněte dovnitř domu.

 Nastal čas na výsev osivem, které jste shromáždili v létě.  Rostliny, které vzejdou nyní, budou lépe růst na jaře příštího roku.

 

Tipy na listopad

 Nyní je naprosto obvyklé, že rostlina ztratí více listů. Pozor na zalévání, některé rostliny zůstávají vlhké po celou dobu a někdy je vhodné je přesadit do menších nádob. Jana by mohly začít hnít. Je nutno odstranit co nejvíce ze staré půdy, protože většina je mokrá a kyselá. Dejte rostlině samozřejmě půdu novou a použijte nádobu jen o málo větší než kořenový bal.

 Můžete provést postřik proti plísni.

 Jsou-li rostliny přes zimu ve skleníku, zateplete jej. Máte-li v plánu zakrýt celý skleník, ještě jej alespoň z jižní strany na den nechejte odkrytý, může přijít ještě pár hezkých dnů.

 Pokud se domníváte, že, že je dobré mít žížaly v květináčích, není to pravda. Jsou sice prospěšné na zahradě, kde půdě pomáhají v rozkladu hmoty, ale jsou nevhodné pro hrnkové rostliny. Když jim dojde jídlo, budou prostě muset začít jíst i zdravé kořeny.

 Dejte si rostlinám tolik světla, jak je to možné, protože rostlina roste zvolna i přes zimu. Vzhled rostlin se přes zimu hodně zhorší.

Zdroj: www.begonias.org

Sdílet

Komentáře   

+1 #2 Administrátor 2014-06-14 18:11
Jde o překlad a proto není hnojivo uvedeno, ale u nás je dostupný - Biopon Begónie tekuté hnojivo
Citovat
+3 #1 sněhulák 2014-06-14 11:30
V každém odstavci článku se vyskytuje slovo hnojíme. V žádném ale čím hnojíme. To není až tak podstatné? A to bych potřeboval vědět ze všeho nejvíc.
Citovat
TOPlist