Moudrost dnešního dne:

Jednej s podřízenými tak, jak chceš, aby nadřízený jednal s tebou.

.Nejvyšší čas na bylinkovou zahrádku

.

Každý, kdo rád vaří, ocení, když má po ruce čerstvé bylinky. Pažitku, bazalku, rozmarýn, koriandr, mátu, libeček, oregano - tyto a mnohé další rostlinky se bez problémů dají pořídit v každém supermarketu. Zakoupené bylinky jsou ovšem určené spíše k přímé spotřebě a bohužel většinou nevydrží příliš dlouho. Potřebné bylinky, které vám při správné péči vydrží celou sezónu, si ale můžete jednoduše vypěstovat doma. Nepotřebujete přitom velkou zahradu, i za oknem můžete mít slušnou úrodu. Stačí jen široký parapet.

To, bez čeho se to rozhodně neobejdete, je sluníčko.

 

Pro bylinkovou zahrádku jsou naprosto nevhodná okna na sever, většina rostlinek slunce vyžaduje ve více než hojné míře. Bylinky dokonce snesou přímý sluneční žár. Než ale rostlinku vysadíte, podívejte se do odborné literatury, abyste přesně věděli, jaké jsou její nároky nejen na světlo, ale také na půdu a vláhu. Poté už můžete připravit první výsadbu. Existují dvě cesty - složitější variantou je vypěstování vlastních sazeniček ze semínek. Pokud si chcete práci ulehčit, semínka nemusíte vysévat, ale můžete koupit předpěstované sazeničky určené k vysázení do substrátu, v zahradnictvích nebo na specializovaných trzích.

Zvolíte-li obtížnější způsob, musíte nejprve dát substrát pro výsevy do připravených nádob tak, aby mezi povrchem zeminy a okrajem nádoby zůstal volný prostor zhruba 2 cm. Na povrch zeminy rovnoměrně rozmístěte semena a opatrně je zahrňte. Budoucí rostlinky je nezbytné vysévat řídce, to proto, aby měly dostatek místa a nevytahovaly se za světlem. Například smícháním jemných semen s trochou písku zajistíte, že nebudou vyseta moc blízko sebe. Poté už stačí čerstvě zasazená semínka pokropit vodou a přikrýt tabulkou skla nebo průhlednou fólií. Tento improvizovaný skleník, který umístíte na parapet, odstraňte v okamžiku, když se objeví klíčící lístky. I nadále ale nezapomeňte u rostlinek pravidelně udržovat vlhkost. Až rostlinky nasadí první lístky a více vyrostou, opatrně je přesaďte. Rostliny umísťujte na venkovní záhony po květnových zmrzlých mužích.

 

Jaké kvalitní nářadí vám usnadní práci?

Rukavice na sázení rostlin a pro práci s půdou

Dobré rukavice jsou pro sázení nezbytné – neušpiníte se a práce je mnohem pohodlnější. Tyto rukavice jsou vyrobeny ze speciálního prodyšného materiálu, který usnadňuje odvod potu. Pevná, přilnavá a vodě odolná vnitřní plocha současně umožňuje jak dobrý úchop, tak ochranu rukou před vlhkostí a špínou. Díky speciálnímu tvaru prstů jsou tyto rukavice vhodné pro všechny druhy prací, u kterých je potřeba cit v prstech, jako je např. sázení, pletí, přesazování či stříhání.

 

Květinová lopatka

S lopatkou je radost sázet nebo přesazovat, skvěle si s ní připravíte zeminu v truhlíku. Atraktivní, a přesto účelný design podtrhuje speciálně modelovaná rukojeť pro snadnou práci a manipulaci. Lopatka má ideální šířku 8 cm, provedení je z kvalitní oceli. Na lopatku poskytujeme záruku 25 let.

 

Květinové vidle

Květinové vidle jsou lehké a elegantní. Hodí se nejen k přesazování, ale také ke kypření půdy a odstraňování nežádoucích plevelů. Vidle jsou vyrobeny z kvalitní oceli a mají pracovní šířku 7,5 cm. Kvalitu podtrhuje záruka 25 let.

 

Jak se o bylinky co nejlépe starat?

Péče o okenní zahrádku plnou vůní je nenáročná, vedle světla je nejdůležitější dostatečná závlaha. Rostlinky je nejlepší zalévat ráno nebo večer, nikdy ne v plném slunci. Zalévejte spíše méně a častěji než jednou týdně. V květináči by měl být dostatečný počet drenážních otvorů, aby přebytečná voda mohla rychle odtékat. Klíčící semena, která ještě nemají kořínek, je vhodné zavlažovat jemnou vodní mlhou s pomocí rozprašovače vody.

Pokud budete mít bylinky na vnitřním parapetu, nezapomeňte vzít v potaz radiátor, jehož teplo způsobuje rychlejší vysychání zeminy. Stejně důležité jako dodržování ideální teploty mezi 15 – 20°C je zajištění stabilní teploty, na rostlinky by se například nemělo otevírat okno. V neposlední řadě jim nesvědčí průvan.

Pamatujte na to, že bylinky lépe rostou, když se pravidelně seřezávají. Průběžně sklízejte zhruba 10 % nadzemní části, to proto, aby rostlina neutrpěla šok. Rostlinky nepřihnojujte. Pokud z byliny nebudete používat květ nebo semena, odkvetlý květ odstraňte, aby se rostlinka zbytečně nevysilovala zráním do semen.

 

Postřikovač Comfort

Víceúčelový postřikovač se skvěle hodí k závlaze semínek, která ještě nejsou pevně ukotvená v zemině. Objem 1 litr je nicméně dostatečný i pro závlahu větších rostlin a práci na zahradě. Aby se postřikovač dal co nejlépe používat, má ergonomicky tvarovanou rukojeť i spoušť a velký plnící otvor, který usnadňuje naplnění z vodovodního kohoutku. Spoušť postřikovače se plynule a příjemně mačká, rozstřikovací trysku lze nastavit od jemné vodní mlhy až po plný paprsek. Praktický je ukazatel stavu naplnění a filtr na sací trubce, který slouží k ochraně trysky před ucpáním.

 

Víceúčelové nůžky SchnippSchnapp

Nůžky se hodí pro stříhání bylinek a květin, stejně tak ale zvládnou ustřihnout květinářský drát, lepenku nebo plast. Zkuste si pažitku z květináče přesně odstřihnout, uvidíte, že to je rychlejší, jednodušší a bezpečnější než s nožem. V kuchyni bylinky zase můžete stříhat rovnou do hrnce.

Nůžky mají speciálně broušené ostří z nerezavějící oceli. Díky měkkým prvkům na plastových očkách se nůžky dobře a bezpečně drží. Jejich používání je proto pohodlné i při déle trvající práci. Podobně jako nože i nůžky SchnippSchnapp lze mýt v myčce nádobí. Celková délka nůžek, které jsou svým tvarem vhodné pro leváky i praváky, je 180 mm. Záruční lhůta 25 let garantuje tu nejvyšší kvalitu.

Autor článku: Vladimír Bukač

www. gardena.cz

 

Sdílet
TOPlist