Moudrost dnešního dne:

Odpusť tomu, kdo se přiznává.

...

Právě přítomno: 496 hostů a žádný člen

Naučte se kreslit

.

Lidský mozek není složen ze dvou identických hemisfér. Verbální a analytické myšlení je doménou hemisféry levé. Je zde sídlo logiky a všeho na co si lze sáhnout. Je tady i čas, který nás stále někam žene a omezuje. Člověk, který používá jenom tuto část mozku, špatně spí, neumí odpočívat a je štván neustálými strachy z nesplněných úkolů.

Vizuální vnímání je prací hemisféry pravé. V této části mozku je uložena nejen tvořivost, ale i emoce jako pláč, láska a radost.

 

Pravá část si nepřipouští žádná omezení. Člověk, který využívá pravou stranu, je jakoby stéle někde mimo. Čím silnější tato strana je, tím je tento člověk emotivnější.

Lidský mozek má obrovský nevyužitý potenciál. V civilizovaném světě se lidé celý život vzdělávají skrze mluvené nebo psané slovo, čímž zaměstnávají hlavně levou mozkovou hemisféru. Pravá mozková hemisféra za tou levou tedy často pokulhává, což je škoda, protože právě zde sídlí centrum naší tvořivosti, kterou potřebujeme vždy, když je třeba řešit nějaký problém.

Pokud zapojíme pravou mozkovou hemisféru, zapojíme obrazotvornost, naučíme se vnímat tvary a proporce věcí kolem sebe. Využijeme-li pak pravou část mozku, použijeme to, co už známe, jen se nám vybaví nové možnosti, jak tuto znalost využít. Je docela pravděpodobné, že se nám povede najít zcela originální řešení. Nově nabyté znalosti tedy následně použijeme v praktickém životě při řešení různých obtížných situací.

Proto je potřeba pravou hemisféru přinutit k činnosti např. například kreslením, které může významně rozvinout vaše schopnosti.

Betty Edwards, aplikovala poznatky z tohoto výzkumu na výuku kreslení. Na jejím základě vytvořila metodu kreslení, kterou od této chvíle začali používat učitelé výtvarné výchovy. Shrnula nové poznatky v knize  Naučte se kreslit pravou mozkovou hemisférou , kterou vydala v roce 1979 ve Spojených státech.

 

Připadá vám to jako nesmysl? Nikdy jste nekreslili a ani to neumíte?  Možná to nevíte, ale i kreslení se dá naučit pomocí různých cvičení.

Nic není nemožné, vše se dá naučit. Naučili jsme se psát na stroji nebo řídit auto a kreslení je jen další z dovedností, které když se budete učit jednu po druhé a nakonec je spojíte do celku.

Nejdůležitější je nejdříve se naučit věci vidět. Je potřeba vidět nejen linii objektu, ale i prostor, ve které je umístěn, jak na něj dopadá světlo a kam vrhá stín, protože s tím úzce souvisí finální výsledek.

Naučíte-li se díky kreslení propojit levou a pravou hemisféru a následně i přepínat z jedné na druhou, zjistíte, že budete umět lépe i relaxovat i pracovat.  

Naučíte se ovládat své emoce, mozek vám řekne, kdy se včas stáhnout pokud rozzlobíte.

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Máte-li zájem zde přidat nějaký další související odkaz, kontaktujte nás prosím na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Máte-li zájem zde přidat nějaký další související odkaz, kontaktujte nás prosím na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Sdílet
TOPlist