Moudrost dnešního dne:

Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla.

...

Právě přítomno: 180 hostů a jeden člen

Je člověk pánem tvorstva?

.

Faktem je, že se člověk na naší planetě chová naprosto bezohledně, sobecky a majetnicky. Stále si odmítáme připustit, že jsme jen jedním ze střípků mozaiky přírody. Máme starost co budeme jíst, až nás bude dvojnásobný počet a že bychom se snad měli přeorientovat na hmyzí stravu, protože kráva pro svůj vývoj spotřebovává velké množství biomasy. Nikoho ani nenapadlo, že bychom těch krav měli sníst méně už nyní.

Za posledních 50 let totiž spotřeba masa stoupla asi 5x. A hlavně! Co kdybychom se na této planetě už konečně přestali roztahovat a nekontrolovaně množit? Přemnoží-li se v lese divočáci, začneme jim říkat škodná a pořádáme na ně hony, abychom snížili jejich stavy. Nikoho přitom nezajímá, že lidi se naprosto nekontrolovaně množí stále a místo toho, abychom se zamysleli nad tímto problémem, tak jen přemýšlíme stylem Otesánka, co bychom ještě zabili a snědli. Dokonce i Čína už pomalu upouští od své ideologie jednoho dítěte, protože se zalekli toho, že populace stárne a nebude na ně mít kdo pracovat.

Možná to nevíte, ale krávy už nekrmíme trávou, která je jejich přirozenou stravou, ale cpeme je kukuřicí a protože ta má málo bílkovin, tak je dokrmujeme sojou. Pastviny byly tedy osázeny kukuřicí, která vyčerpala půdu, tu jsme začali proto přehnojovat hlavně chemickými hnojivy a abychom měli co největší výnosy, tak jsme je zasypali spoustou pesticidů a herbicidů. A i když v této metodě stále pokračujeme, výnosy klesají. Díky pesticidům a herbicidům narůstá počet nemocných rakovinou a i v zemích, kde nikdy nebyla zaznamenána Alzheimerova a Parkinsonova choroba, tak se začíná lavinovitě šířit, protože téměř vše co sníme v sobě má nějakou tu chemikálii. Je docela pravděpodobné, že jsou i viníkem snížení plodnosti žen a mužů.  Půda umírá. Někde už úplně zmizely žížaly, které jsou důkazem jejího zdraví. Až jedna třetina půd se díky našemu hospodaření stalo neúrodných.

Prasečím farmám se říká prasečí koncentráky, protože jsou zde chována prasata téměř na pár centimetrech na mřížích. Protože nemohou rýt, okusují se navzájem. Aby se nemohli okusovat, tak se jim už jako malým usekávají ocásky a vytrhávají zuby. Majitelé velkých farem svá prasata ani nejí a kupují si je pro svou spotřebu z malých farem.

Na světě se sní ročně kolem 45 miliard kuřat. Až 80% kuřat je chováno intenzivním způsobem. jejich život v přeplněných halách trvá v průměru kolem 6-8 týdnů.

Právo neomezeného vládce planety, které jsme si přisvojili tak odnášejí hlavně zvířata. Už dlouho se např. vedou diskuze o tom, zda mají mít zvířata své místo v cirkusech. Na jedné straně stojí ochránci zvířat, kteří tento chov považují za týrání, protože jsou zde zvířata držena v těsných klecích, přičemž drezura a následné představení v manéži je pro ně ponižující. Na druhé straně stojí jejich chovatelé, kteří tvrdí, že se zde zvířata mají mnohdy mnohem lépe než v zoologických zahradách, protože s nimi mají krotitelé úzký, mnohdy velmi osobní vztah a zvířatům se drezůra líbí.

Cirkusy však nejsou jedinou oblastí, která nahání ochráncům zvířat adrenalin do žil. Je to rovněž velký počet pokusných zvířat. Ochránci kritizují, že je nedostatečná legislativa, která by přinesla lepší ochranu zvířatům v laboratořích a zakázala by některé typy výzkumu. Statistiky ukazují, že v některých státech narůstá počet zvířat používaných pro různé pokusy. Nejčastěji jde o hlodavce, ale ani číslo týkající se psů, koček, prasat a opic není zanedbatelné. Ročně je jen v EU při těchto testech otráveno několik set zvířat a budoucnost vypadá pro miliony dalších zvířat bezútěšně.

Další oblastí, která dělá vrásky na čele ochráncům zvířat, jsou farmy chovatelů kožešinových zvířat. Zvířata, která jsou zde chována, nejsou v dobrém zdravotním stavu a podmínky v nich jsou mnohdy skandální. Mnohdy jsou klece, v nichž jsou zvířata chována extrémně malé a v této kleci se pak mnohá zvířata doslova zblázní, protože jim zde chybí nejen prostor, ale i jakýkoli podnět pro rozptýlení. Není vůbec neobvyklé, že samice zabíjí svá vlastní mláďata. V mnohých zemích je proto chov kožešinových zvířat značně omezen, nebo dokonce zakázán.

A komu by se nelíbila krásná bílá tulení mláďata… Přitom je jich ročně ve věku dvou týdnů zabito několik set a to přesto, že je cena kožešin velmi nízká a populace tuleňů prudce klesá. V Norsku se např. na tulení mláďata pořádá lov ve stylu zábavy pro movité klienty.

Jenže bychom neměli přivírat ani oči nad méně přitažlivými humry, kteří než skončí na talíři, tak jsou za živa vhozeni do vroucí vody. Norští vědci tvrdí, že humr nemá dostatečně vyvinutý mozek na to, aby mohl cítit bolest. Takže jinými slovy, žádný bezobratlý živočich nemůže cítit bolest. No možná by stálo za to nabídnout zastáncům této teorie možnost se v příštím životě převtělit do humra, aby si tuto teorii vyzkoušeli na vlastní kůži, protože jak bychom si pak měli vysvětlit, to, že se humr z této horké smrtící lázně snaží uniknout. Humři totiž na bolest prokazatelně reagují fyzicky i hormonálně, protože při kontaktu s horkou vodou škubou ocasem a ve tkáních se jim uvolňuje kortizol, stejně jako lidem, přijdou-li do kontaktu s nějakým bolestivým zraněním.

Sloni pralesní je jedním ze dvou druhů slonů žijících v Africe a jsou trochu menší než sloni savanoví. V Kongu se pytláci podílejí na vybíjení těchto slonů a jen pro pár kilo slonoviny je zabito naprosto zdravé zvíře. Nechybí mnoho a mohlo by dojít k naprostému vyhubení těchto krásných a inteligentních zvířat. Největším problémem však je to, že na tomto nelegálním lovu se podílí i konžská policie a armáda a vůbec je netrápí ani to, že obchod se slonovinou je zakázán a sloni mají v ekosystému důležitou roli, protože díky nim přežívají jiná zvířata.

 

Související videa

 9.  Země krásná neznámá II - Hladová planeta

19. Země krásná neznámá III - Spotřeba co na etiketě nenajdete

20. Země krásná neznámá III - Spotřeba co na etiketě nenajdete

Vuduciel - chrániť vodu znamená chrániť život - 1/2

Vuduciel - chrániť vodu znamená chrániť život - 2/2

Nepříjemná pravda

 

 

Sdílet
TOPlist