Moudrost dnešního dne:

Umět promluvit není o nic větší ctnost než umět přestat.

...

Právě přítomno: 154 hostů a žádný člen

Je to holka nebo kluk?

.

dítěJenže co když je to intersexuál - nejednoznačná identita pohlaví – čili jedinec, který vykazuje znaky mužského i ženského pohlaví. Tyto znaky mohou být zjevné na první pohled, protože má tato osoba plně vyvinutý penis i vagínu, někdy může jít o skrytou variantu, kdy v napohled mužském těle, které má penis jsou skryty vaječníky a děloha. A někdy však tyto dvojí znaky úplně chybí. Je proto velmi těžké určit, jde jde o děvče nebo chlapce. O této skutečnost stále ještě mnoho lidí ani neví a pokud ví, tak drtivá většina z nich odmítá připustit, že je ve společnosti poměrně častá, protože za intersexuála je možno označit až čtyři z tisíce nově narozených děti.

transsexuálV minulém století začali lékaři tyto „defekty“ přeoperovávat podle toho, jak se rozhodli lékaři nebo rodiče. Např. psychiatr John William Money byl zastánce toho, že "pohlaví se dá naučit a pokud bude chlapec vychováván jako dívka, pak se s touto rolí úplně ztotožní a jeho život bude probíhat normálně". Přestože tato teorie nebyla nikdy potvrzena, stále panuje názor, že dítě nemůže být vychováváno bezpohlavně a vše se řeší co nejdříve po porodu plastickou operací, aniž by šlo o život ohrožující vadu.
Rozhodnutí, zda bude při operaci odstraněn penis nebo uzavřena vagína se bohužel řídí jen rozhodnutím lékařů či rodičů. Má-li takto narozené dítě chromozomy XY, pak se dělá vše pro to, aby byl zachráněn penis. Je-li příliš “malý“ nebo mají rodiče doma dva syny, je o pohlaví rozhodnuto. Má-li ale dítě chromozomy XX, je automaticky označeno za děvče a i kdyby byl penis sebe lépe vyvinut, pak je zpravidla odstraněn. Je-li vagína nedostatečně vyvinuta, pak se „poopraví“, protože udělat vagínu je dle názoru lékařů snadnější.
Paradoxem je i to, že zatímco funkčnosti penisu se přikládá velký důraz, tak nikoho moc neřeší, zda vagína bude bude plně funkční, tj. zda bude mít vlastní lubrikaci či citlivost, protože dle nich není úspěšnost styku dána tím, zda měla žena orgasmus, ale zda je vagína ke styku vhodná. Ještě pohoršující je ale situace, pokud má takéto dítě penis = klitoris příliš velký. Pak je totiž většinou výrazně zmenšen nebo úplně odstraněn a genitálie pozbudou veškerou citlivost, potřebné k sexuálnímu uspokojení.
kulturistkaČasté jsou ale i případy, kdy lékaři rodičů pouze oznámí, že vývoj genitálií nebyl dokončen a rychle vše upraví tak „jak by to mělo být“.  To, že o pohlaví vlastně rozhoduje mozek se nikdo moc netrápí. Proto bylo předěláno mnoho intersexuálů na pohlaví, se kterým se nikdy neztotožnili.

Pravdou je, že naše společnost je pevně nastavena na dělení žena-muž. To, že téměř do každého dotazníku je potřeba vyplnit jaké máte pohlaví je jedeno z nich, To až takový problém není, problém je spíše v tom, že díky zažitým zvyklostem toto dělení většina rodičů v dětech posiluje. „Jsi holka, nemůžeš si hrát s vláčkem“, nebo „Chlapci přece nepláčou“. Tato tendence je výraznější u otců a jsou to právě oni, kdo se v případě nejednoznačného pohlaví vyrovnávají se situací daleko hůře.

 

Existuje vůbec nějaká rada?
V předviktoriánké Indii byli lidé s neidifikovatelným pohlavím, neboli Hidžra – uctíváni, ale po příchodu angličanů se na ně začalo pohlížet jako na zrůdy a pokud se někomu takové dítě narodí, má rodina problém toto dítě přijmout. Ještě dnes se např. na Wikipedii dočtete toto - Hidžra (angl. hijra) je příslušník indické náboženské sekty transsexuálů, transvestitů, eunuchů.

Budou-li i dál odlišní lidé stavěni na okraj společnosti, jak asi budou přemýšlet rodiče, když se jim takové dítě narodí? Bude to pro ně horší, než kdyby nemělo prsty na rukou, nebo bylo slepé?
Rada je však jednoznačná, naučme se dítě respektovat takové jaké je a netlačme ho za každou cenu do modrých nebo růžových oblečků. Počkejme, až si samo vymezí kam patří. Počkejme i s operacemi na pozdější věk, protože unáhlenou operací můžete napáchat více škod, než kdyby vůbec neproběhla.

Sdílet
TOPlist