Moudrost dnešního dne:

Smutným údělem králů a krásných žen je, že v davu lichotníků, který je obklopuje nemohou poznat přítele.

...

Právě přítomno: 197 hostů a jeden člen

Hledáte si pracovní místo?

.

Ztratili jste práci? Žádný problém. V dnešní době, kdy už má přístup k internetu téměř každý, by mělo být přeci snadné, si novou práci sehnat. Rychle se na trhu zorientujete a brzo rozeznáte neseriózní nabídky typu „Nakupte si naše vzorky zboží, které pak můžete dále nabízet“. Na trhu se přeci pohybuje velké množství personálních agentur, úřadů práce a různých poradenských společností, kde si můžete vybrat z tisíců kvalitních nabídek. A každá z těchto agentur vás ujistí, že jste tento měsíc již x-tý uchazeč o zaměstnání,

  který u nich práci našel nebo najde. Tato nabídka se vám zalíbí, protože už se vám nechce trávit hodiny a hodiny vyhledáváním vhodných nabídek. Současně vám připadá úžasné, že si můžete jednoduše zadat kritéria pro filtrování a následný výběr, si můžete nechat posílat na vámi zvolený email.

Až potud to vypadá lákavě, ale jaká je skutečnost…

Vyplnili jste sice relativně podrobný dotazník, kde jste zadali své schopnosti, znalosti a požadavky. Jenže ve finále vám stejně chodí vše bez ladu a skladu. Neumíte-li anglicky? Nevadí. Zaručeně vám totiž přijde halda nabídek, kde je angličtina slovem i písmem výslovně požadována a po pár dnech už vás vůbec nepřekvapí, že chtějí i jazyk německý, který rovněž neumíte a do dotazníku jste to zadal. Neumíte programovat? Ani to nevadí! Přichází vám totiž i nabídky s krásnými platovými podmínkami, ale v požadavcích se dočítáte věci, o kterých ani vzdáleně netušíte, co vlastně znamenají.

Jakže vám každý den zahltí vaši e-mailovou schránku nespočet pracovních  pozic od – Country Manager, přes Sales specialist, až po IT specialist-Unix/SAP, Java technical leader, IT Support Specialist …atd.

Jenže práce, na kterou máte kvalifikaci žádná. Znovu se tedy vrhnete na internet a začnete odpovídat na vše, co vám přijde emailem, nebo někde najdete. Když už jste ale poslali pětistý životopis a dostali jste jen deset zamítavých odpovědí, protože jste těm ostatním nestáli ani za odpověď, vzdáte to.

Zapomenete na to, že máte vysokou školu a vezmete první lepší nabídku, kterou vám zašle nějaká personální agentura XY. Vaše úspory totiž zmizely, jíst se musí a nájemné platí stát jen za vyvolené.

Nastoupíte tedy do skvělé společnosti se zahraničním kapitálem jako dělník a tajně doufáte, že se vypracujete. Po pár měsících ale zjistíte, že rukama zde pracují jen ti, co neumějí anglicky a vaše vyhlídka na lepší budoucnost se pomalu rozplývá.

Při podpisu smlouvy jste si totiž neuvědomili dost podstatnou věc. Nejste zaměstnancem oné zahraniční společnosti, ale jste zaměstnancem personální agentury XY, která vás této zahraniční firmě k manuální práci jen propůjčuje.

Klientem personální agentury je totiž právě tato zahraniční společnost. Agentura našla vás a personální agentura dostane provizi za zprostředkování zaměstnání kandidáta u tohoto zaměstnavatele.  

V případě, že vy jste zaměstnancem agentury. Tak peníze putují od nejmenované zahraniční společnosti do agentury a ta vám pak něco taky pošle. Takže vaše mzda s největší pravděpodobností nedosáhne ani poloviny průměrné, minimální mzdy, kterou uvádí náš stát.

Potom si jednou večer pustíte televizi a zaslechnete, že vláda se rozhodla, že by bylo dobré dát personálním agenturám peníze za každého zaevidovaného člověka, který hledá práci. A to už vám rozum nebere, protože tak se práce agenturám usnadní. A protože jste „geniální Čech“, takže:

  • si založíte personální agenturu
  • začnete rozesílat spamy s vynikajícími podmínkami a žádostí o životopis
  • založíte si kartotéku lidí, jež by tu vynikající práci chtěli dělat
  • a odjedete na Bahamy, protože penízky se už jen pohrnou, aniž byste hnuli prstem

 

Sdílet
TOPlist