Moudrost dnešního dne:

Není šedivých dnů. To jsou jen unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost.

...

Právě přítomno: 175 hostů a jeden člen

Jaký život si žil, takové stáří prožiješ.

.

šťastný důchod?Bylo vypočteno, že výchova, podotýkáme, že dobrá výchova dítěte přijde rodiče až na 2 miliony korun. Pomineme-li bezesné noci a více stresu, tak se dobří rodiče většinou musejí vzdát vzdělání a kariéry ve prospěch svých dětí. Bezdětní proto většinou dosáhnou vyšších postů a tím i průměrných výdělků a mohou během produktivního věku investovat do svého stáří. Mají více peněz na nemovitosti či nákup akcií a ty jim pak ve stáří generují další příjem. Zatímco si bezdětní v důchodovém věku užívají svých vygenerovaných peněz, rodiče se starají o děti svých dětí, aby i další generace byla dobře vychovaná, protože dobře vychované děti pracujíaby mohli přispívat na důchody nejen svým rodičům. 

nová generaceVzhledem k tomu, že pracovně činných významně ubývá, je reálná částka důchodu (důchod kontra průměrna mzda) čím dál nižší, proto těmto nezabezpečeným důchodcům mnohdy nezbývá na nějaké drahé dovolené a koníčky Pochopitelně to není vypovídající hodnota toho, zda jedna či druhá skupina by nechtěla žít život těch druhých a který způsob života je plnohodnotnější, protože bezdětní mohou namítat, že také chtěli mít děti, ale nešlo to.

 

Pak je tady ale ještě další skupina lidí. Ti žijí v souladu s heslem: mějte hodně dětí, protože nám populace stárne a vzorně plodí každý rok jedno dítě. Problém je ale v rom, že se pak o ně náležitě nestarají. Nezaměstnaný otec roztočí podporu v nezaměstnanosti v nejbližším hostinci a matka aby měla klid, tak děti vyhodí na ulici. Děti pak ve škole neprospívají, ničím se nevyučí ani dále nevzdělají a ve většině případů zase končí na pracovním úřadu stejně jako jejich rodičeVe finále sice tedy tyto rodiny vyprodukují velké procento populace, ale protože ta si z rodiny nenese žádné pracovní ani společenské návyky, tak jde v podstatě o další adepty o sociální dávky. Ti pak vzorně plodí další děti, které s největší pravděpodobností dopadnou stejně.

Je tedy takováto rodina pro stát rentabilní?  

 

Vraťme se k těm vzorným rodičům. Díky jejich pracujícím dětem získává stát na daní určitou částku, kterou pak rozdělí mezi všechny skupiny důchodců. Ve finále tedy rodiče pracujících dětí na to, že dobře vychovali své děti, doplácejí několikrát.

 

Pořád slýcháme, že na důchody nejsou peníze, ale kolik se díky špadnému systému prohospodařilo už peněz? Co kdyby se tedy důchod skládal z těchto položek?

  • Základní částka by byla pro všechny stejná, např. ve výši životního minima.
  • Pohyblivá částka by se vypočetla podle výše výdělků, který daný člověk za život vyprodukoval.
  • A pak by tu byla další pohyblivá položka a tou by bylo nějaké procento z vydělaných peněz jejich pracujících dětí. A určitě by museli být znevýhodněni rodiče, kteří děti jen porodili, ale pak děti šoupli do dětského domova. 

 

Určitě by v tomto systému bylo potřeba pamatovat např. na invalidní občany, nebo na rodiče, pečující o své invalidní děti, kteří by neměli být znevýhodněni, ale to jsou ty výjimky, které se naleznou vždy.

V zásadě by mělo platit to, že:  Jaký život si žil, takové stáří prožiješ.

 

Autor článku Jarmila Petrášová

 

 

 

Sdílet
TOPlist