Moudrost dnešního dne:

Ženy přikládají větší důležitost své kráse než své inteligenci, protože muži bývají častěji hloupí, než slepí.

...

Právě přítomno: 336 hostů a žádný člen

- Zdárný prodej nemovitosti 1. část

.

prodám nemovitostCo je to vlastně zdárný prodej nemovitosti? Je to prodej, kdy se nemovitost prodá za přijatelnou cenu jak pro prodávajícího, tak kupujícího a je-li celý průběh prodeje bezproblémový, co do jeho průběhu i výsledku. A tady často nastává k problémům, které ústí v nespokojenost a mnohým nedorozuměním a dohadům ,ať na straně prodávajícího či kupujícího. "Sakriš, mohl jsem to prodat dráž!" , "Jak to, že je ta nemovitost zastavena bance a já ještě nemám peníze?" , "Naletěl jsem, ten dům ve vedlejší vesnici je za lepší cenu a je v lepším stavu!",  "Proboha, vždyť na ten koupený dům spadla exekuce!"

 

 

Při prodeji vlastní nemovitosti můžete postupovat několika způsoby:

 • prodat si nemovitost sám

 • prodat prostřednictvím jediné RK, které dáte exkluzivitu

 • prodat prostřednictvím několika zvolených makléřů

 • prodat prostřednictvím všech makléřů, které realitní trh nabízí

 

Nemovitost si tedy může zdatný prodávající prodat sám, ale má to několik úskalí. Pokud se v realitách dokonale neorientujete, může:

 • naletět podvodníkovi a přijít o peníze i nemovitosti

 • prodat nemovitost pod cenou

 • prodávat nemovitost velmi dlouho, až si zájemci začnou myslet, že s nemovitostí není něco v pořádku a proto přestanou na prohlídky chodit

 • navíc můžete udělat při samotném prodeji nějakou fatální chybu, která bude mít pro vás nepříjemné následky

 

Prodává-li vám nemovitost jediná RK, tak zde hrozí tzv. mocenské boje. Představte si, že je na trhu nemovitost za nějakou reálnou cenu, kde je provize 100 tisíc. Dejme tomu, že existuje 10 potencionálních kupujících, o kterých ví 10 různých makléřů. Jenže RK, která získala exkluzivitu, se o provizi v žádném případě nechce dělit. Proto odmítá ostatní makléře: „Hledejte svému klientovi něco jiného!“ Prodej vaší nemovitosti se tedy protahuje.

 

Pokusíte se tedy toto nebezpečí eliminovat a nemovitost dáte do prodeje několika makléřům. Tady je sice velká pravděpodobnost, že se prodej značně urychlí, protože se makléř bude snažit prodat nemovitost rychleji, než jeho konkurent. Pro makléře to znamená velmi rizikovou komoditu, protože on nemovitost inzeruje (peníze), on chodí na prohlídky (peníze) a ve finále nemá provizi žádnou, protože to prodal někdo jiný. Udělá-li to příliš často - zkrachuje.

 

A pak je zde varianta, že nemovitost může prodat kdokoli (včetně vás), tzv. metoda kdo dřív přijde, nebo více nabídne, ten nemovitost získá. Je totiž mnoho makléřů, kteří mají tzv. své klienty a jedním z nich může být váš kupující: „Nevíš náhodou o nějakém RD v městě XY?“ Dáte-li nemovitost k dispozici všem makléřům na trhu, můžete tím získat jak vyšší cenu, tak rychlejší prodej:

 • makléř bude vědět, že nemá smysl vás obtěžovat jinou nabídkou, než je reálný kupující

 • makléři se nezvýší náklady, protože pojede-li do města XY s klientem, který má zájem o podobný RD, jaký nabízíte vy, pak může udělat prohlídku i u vás

 • žádná inzerce = žádné náklady jak pro vás, tak pro makléře

 • zrealizujete si prodej nemovitosti sami, můžeme vám pomoci s formalitami

 

Související články:

Zdárný prodej nemovitosti 2. část

Ceny nemovitostí

 

Sdílet
TOPlist
SEO Rozcestník