Moudrost dnešního dne:

Znovu milovat znamená, že se srdce vysmívá rozumu.

...

Právě přítomno: 94 hostů a žádný člen

Ceny nemovitostí

.

uvěryCeny v posledním roce začaly nekontrolovaně růst a na podzim loňského roku vyletěly na svou historickou hranici přímo bleskovou rychlostí. Stalo se proto velmi nesnadné určit jejich reálnou prodejní cenu. Od konce loňského roku růst již není tak prudký, ale ceny nemovitostí stále ještě mírně stoupají.

Možná by bylo dobré si říct, proč ceny nemovitostí tak prudce stouply, protože to mnoho lidí neví. První impulz k tomu daly banky, protože se najednou dostaly do oběhu peníze, které lidé zatím neměli.

.Češi si neváhají půjčit na vánoční dárky

.

dárkyAž 12 % Čechů si plánuje vzít si během krátké doby půjčku, mimo jiné i na nákup vánočních dárků. Z průzkumu společnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, dále vyplývá, že polovina (51 %) Čechů sice má dostatek peněz na běžný provoz domácnosti, ale větší výdaje jim způsobují problémy. Vánoce tedy mohou pro mnoho Čechů znamenat další zadlužení. S růstem ekonomiky se zvyšuje i ochota Čechů utrácet za dárky, dražší

Průkaz energetické náročnosti

.

PENBPodle zákona 406/2000Sb. vznikla povinnost vystavit na novou, rekonstruovanou, prodávanou, nebo pronajímanou nemovitost Průkaz energetické náročnosti (PENB). Samo o sobě nejde dnes už o nic nového, ale neustále dochází ke zmatkům, kdy průkaz vyžadovat a kdy jeho potřeba není, protože pro různé prostory či celé budovy nabýval zákon platnost v jiném časovém úseku. Navíc se někdy PENB může nahradit doložením faktur za energie tři roky nazpět.

Kdy tedy butete PENB potřebovat?

- Ženy dluží průměrně o pětinu méně než muži

.

dluhyŽeny se zpravidla staví ke své finanční situaci zodpovědněji než muži. Dokazují to interní statistiky společnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK). Z nich vyplývá, že se ženy zadlužují až o 22 % méně než muži. Pokud se navíc do finančních problémů dostanou, je jejich průměrná dlužná částka o pětinu nižší.
Dvě pětiny osob, které se v loňském roce potýkaly s vážnými finančními problémy, byly ženy (45 %).  Vedle nižší ochoty zadlužit se byla pro ženy charakteristická také nižší ochota půjčovat si vysoké finanční částky.

.Zbytečně vynaložené peníze

.

benzínNěkteré tipy na úsporu peněz jsou vidět na první pohled. Lze vyjmenovat např. stravování mimo domov, nebo drahé zlozvyky, jako je kouření. Jsou ale i zbytečné investice, které neděláme tak často, a proto nám mnoho peněz neušetří. Patří sem např. hledání levnějšího hotelu na dovolené nebo koupě mírně ojetého vozu místo nového. Jsou to sice skvělé rady, ale stejně to naše měsíční výdaje na uzdě moc neudrží. Ve skutečnosti můžete plýtvat penězi daleko běžnějšími, ale často přehlíženými způsoby. Zde je seznam 25 věcí, kde jste si zřejmě neuvědomili, že byste mohli ušetřit, a rady, jak můžete toto plýtvání peněz zastavit.

Jak přilákat vážného zájemce o vaši nemovitost?

.

prodej domuStále inzerujete prodej vaši nemovitosti, ale doposud nemáte žádného potencionálního kupce. Váš realitní agent vám říká, že je to proto, že je vysoká konkurence a aby se zvýšila šance na prodej, je potřeba cenu snížit.

Je-li problém jen v tom, že je celkový vzhled vašeho domu zanedbaný, můžete se pokusit alespoň o částečnou renovaci domu. Nejdříve si představte, že je kupující něco jako vaše pedantická tchyně, která má přijít na svou první návštěvu. Určitě budete chtít, aby dům v této chvíli vypadal co nejlépe a vy jste na ni zanechali ten nejlepší dojem.

- Dluh jako dědictví

.

zámekLidé během svého života nastřádají určitý majetek, často i za účelem zaopatření svých potomků pro případ smrti.

Co když se ale předmětem dědictví stanou také dluhy? Potomci se tak mohou ocitnout ve velmi tíživé situaci znamenající finanční problémy, ze kterých je složité najít cestu ven.

Podle interních statistik společnosti KRUK Česká a Slovenská republika představuje průměrná výše dluhu u případů s dědickým řízením 35 000 korun.

- Finanční situace seniorů

.

seniořiSenioři mají z dluhů strach. Když už musí, půjčují si jen menší částky a ne pro sebe, ale pro rodinu. Finanční situace seniorů nebývá často příliš příznivá. Mohou za to zejména jejich omezené finanční příjmy. Z půjček jako z možného řešení obtížné finanční situace má ovšem naprostá většina seniorů spíše strach. Vyplývá to z interních statistik společnosti KRUK Česká a Slovenská republika, podle nichž je pouze každý šestnáctý Čech potýkající se s dluhy ve věku nad 65 let. Omezené finanční příjmy v podobě starobního důchodu nutí seniory přistupovat k hospodaření s domácím rozpočtem racionálně.

Jak můžete přijít o peníze?

.

podvodyZloději přišli na nový způsob jak vás připravit o peníze, které máte na bankovním účtu. Je to docela snadné. Kde by ho vzal? No na internetu dnes najde obojí. Jediné co k tomu potřebují je číslo vašeho účtu a číslo vašeho telefonu. A jak to probíhá?

- Zvednete telefon a na druhé straně se vám ohlásí pracovnice vaší banky.

- Vysvětlí vám, že na vašem účtě proběhla nějaká neoprávněná transakce, a že vám právě přišel kód, který ji máte nahlásit.

- Vy to uděláde, a v tom zmatku vás nenapadne, že díky tomu se dostane na váš účet.

TOPlist