Moudrost dnešního dne:

Od té chvíle, kdy začal milovat, nevidí ani ten nejmoudřejší muž žádnou věc tak, jak ve skutečnosti vypadá.

...

Právě přítomno: 1200 hostů a žádný člen

Jak dosáhnout skvělé sklizně rajčat

.

rajčataBěhem posledních teplých let neplatí, že se rajčatům daří jen v nížinách. Léta jsou nyní tak teplá, že je můžeme pěstovat bez skleníku i ve výšších polohách. Podle toho jak máme dostatek místa a kam budeme vysazovat, je možné sazenice začít pěstovat už v lednu - únoru.

Do větší, ploché nádoby, která je hluboká alespoň 5 cm a má drenážní otvor dejte sadbovou hlínu, která je vyživena a ošetřena tak, aby se sazenicím dobře dařilo a neobsahuje semena plevelů ani houbové organismy. 

K výsadbě můžete použít papírové zásobkíky vajec neboi dobře vymyté kelímky od jogurtu či sadbové kapsle.

Máte-li jen velké kelímky, dejte tam hlíny jen na oněch 5 cm a postupně je hlínou dosypávejte. Semínka dejte do hloubky asi 2 cm. Semínka zatím nepotřebují světlo, ale hlavně teplo a vlhko, proto je můžete v této fázi přikrýt netkanou textilií. Rajčata by měla vyklíčit za 5-10 dní, u paprik to trvá o pár dní déle. 

 

rajčataJakmile začnou vykukovat, dejte kelímky na jižní okno, nebo jim přisvětlujte zářivkou, která by měla být asi 10 cm nad rostlinami. Umělé světlo by mělo být zapnuto 12 – 16 hodin denně. Nedostatek světla způsobuje vytažení rostlin, které jsou tím slabé a vysoké.

 

Jakmile má rostlinka 5 cm, je nutné ji přesadit do hlubší nádoby. Tentokrát už platí co kontejner, to jedna sazenice. V teplých oblastech (či ve skleníku) je možné vysadit sazenice do země už když mají 4-6 pravých listů, ale tam, kde hrozí ranní mrazíky je třeba vyčkat a trpělivě přesazovat do větších nádob, až do doby, než mrazíky nehrozí.

Lze zariskovat tak, že si předpěstujete 3x více sazenic než je potřeba, a když přijde neočekávaný mráz, vyysadíme rezervní. Když nezmrznou, podarujete sousedy.

Rajčata jsou v podstatě plevel. Pokaždé když je sázíte do větší nádoby, můžete je tzv. trocu utopit a dosypat hlínou až k prvním lístkům (slabé spodní listy odstraňte). Jsou schopné rychle zakořenit a kořeny vypouští i z oddenku, který byl zasypán hlínou. 

 

Když nastalane chvíle, kdy je budeme dávat ven, připravíme si záhony na slunném místě tak, že vyhloubíme díry asi 20 cm hluboké. Rajčata potřebují humózní a propustnou hlínu a některá i oporu. Když jste si sazenice rajčat koupili, měli byste vědět, jak budou vysoké, abyste se na to připravili už nyní a do každé díry umístěte vhodně vysoký kolík, ke kterému budete rajče postupně vyvazovat.

Na dno připravené díry dejte rybí hlavu, ocas, páteř, prostě veškeré rybí zbytky. Pro tuto příležitost se můžete připravovat už předem a během roku si to schováte do mrazničky a ve vhodné chvíli dáte rozmrazit. Dále dáte na dno asi 3-4 ks rozbitých skořápek z vajec, 2 tablety aspirinu a hrst kostní moučky. To vše podpoří imunitu rostlinky a zvýší počet květů. Sazenici vyjmeme z nádoby a dáme do děr.

Správná sazenice je nízká a hustě olistěná. Neuhlídali-li jsme výšku rostliny a listy jsou řídké, je možné sazenici vysadit zešikma tak, abychom ji nesázeli moc hluboko a zároveň abychom ji nenechali moc trčet nad zemí.

Díra, kterou jste  půdě vytvořili, je připravena pro sazenici. Pozor na listy, které by byly zasypány hlínou. Vždy je potřeba je odstřihnout. Sazenici jemně zasypeme, hlínu kolem dokola neutlačujeme (potřebuje kyslík) a důkladně zalejeme. Jakmile se sazenice ve svém domově usadí, můžeme dosypat propadlou hlínu po zalévání kolem rostliny.

O rajčata je potřeba se i dále starat a zalévat je podle počasí obden. Nejlépe poznáte, že je hlína suchá tak, že se prokopnete tak 5 cm hluboko a je-li půda vlhká, máte vyhráno, pokud ne, je vodu potřeba přidat.

Listy z rostliny pokud možno neodstaraňujeme (mokud nejsou suché nebo nějak napadené).Naopak co je potřeba vyštipovat, jsou boční výhony, které se neustále vytvářejí u paty listů. 

Od prvních květů do sklizně musíme počkat 2 měsíce. Proto rostlinu koncen léta na vrcholu naštípneme. Když už očekáváme podzimní mrazíky, sklidíme i narůžovělá rajčata, která nám v teple dojdou a zbytek rostliny můžeme zlikvidovat, protože úplně zelená rajčata nám doma už nedozrají.

Sdílet
TOPlist