Průkaz energetické náročnosti budovy - PENB

.

plányPři stavbě, rekonstrukci či prodeji nemovitost vešla v platnost povinnost stavebníka a prodávajícího vyhláška č. 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov, která je platná od 1. 4. 2013. Vize je taková, aby měly členské státy EU do 31. 12. 2020 všechny nově postavené budovy téměř nulovou spotřebu energie. Pozor! Nezaměňovat průkaz energetické náročnosti s energetickým štítkem - zpracování a používání energetického štítku budovy není ze zákona povinné.

Jen málokdo ví, jak a kdy tento průkaz je nutný či povinný a nemají v tom někdy jasno ani realitní kanceláře.

Kdyby Pohlreich s Babicou byli stavbaři

.

Babica:Tak tě vítám u mě na stavbě. Je to taková jednoduchá stavba, která nedá moc práce a kterou si může postavit opravdu každej.

Pohlreich: Máš tady pěknej bordel, ty vole. Hele, míchačka. Co ti to z toho teče za srajdu?

Babica: Tak pozor, to je poctivej českej beton. To mám do základů.

Pohlreich: Ahá, tak to jo, vole! A co do toho dáváš?

Babica: No tak hlavně hodně vody, to je základ, špetku písku, štěrku a trochu toho cementu.

Zateplení domu

.

Pokud vlastníte starší dům, který má velký prostup tepla, je dobré provést jeho kompletní rekonstrukci, a to nejen proto, abychom snížili provozní náklady na bydlení. Prioritou by pochopitelně měly být opravy, které vyřeší havarijní stav domu, nebo jeho jednotlivých částí. Jedná se zejména o odstranění statických poruch nosných konstrukcí, balkonů a jejich zábradlí, rozvodů elektřiny a plynu. Pak bychom měli zvážit i celkové zateplení domu.

Montované nebo cihlové domy?

.

Každý má své přednosti i nedostatky a ne každý se hodí pro každého. Než začnete budovat vlastní domov, důkladně si promyslete, jaké máte potřeby. Na jedné straně je krásné chtít si splnit sen a vybudovat dům ve svahu, ale víte jaká to má rizika nejen stavební a zda vám to bude vyhovovat i za 20-30 let? Dále je potřeba zohlednit vaši peněženku a v neposlední řadě i kritéria stavebního úřadu, který vám váš vysněný dům vůbec nemusí povolit s tím, že vůbec nezapadá do okolní krajiny a své požadavky budete muset nakonec přizpůsobit dle specifik dané lokality. S rozhodnutím tedy není potřeba spěchat, ale vše si důkladně promyslet a zjistit.

Dům jako stavebnice

.

Dřevostavby v České republice jsou na vzestupu. Důvodem je větší poptávka po energeticky nenáročných a ekologických stavbách, ale také po levných a variabilních řešeních. Čím dál méně často mívají mladí lidé hned po sňatku děti a roste počet tzv. kariérových manželství, kde děti přicházejí mnohem později. Naskýtá se jim proto větší možnost,  bydlet v rodinném domě, který je tzv. "nafukovací", čili rozrůstá se s přibývajícími financemi a  rodinnými příslušníky.

Na co si dát pozor při stavbě nebo rekonstrukci domu

.

prostup radonuPři stavbě nového domu nebo rekonstrukci starého se vyplatí věnovat pozornost také radonu. RADON je hned po kouření druhou nejvýznamnější příčinou vzniku rakoviny plic. Radon a radioaktivní prvky, které z něj vznikají, se zachycují v dýchacím ústrojí a ozařují plicní tkáň. Důsledkem působení těchto částic může být poškození plicní buňky vedoucí až k rakovině. Rakovina vyvolaná radonem nevzniká okamžitě. Doba, než se mohou začít objevovat příznaky rakoviny plic, je dlouhá 10 až 30 let.

 

Azbest - jeho ošetšení a odstranění

.

O nebezpečí spojeném s azbestem v dnešních dnech již nikdo nepochybuje a souvislosti mezi vdechováním ovzduší, které obsahuje azbestová vlákna a nemocemi jako je mesotelioma, azbestóza a některé druhy rakoviny jsou známé již léta. Ošetření materiálů obsahujících azbest zůstává i nadále úkolem a postoje popředních organizací zabývajících se životním prostředím na celém světě konečně doznaly podstatných změn, které se odrazily i v nové legislativě a doporučeních.

Mám sice nová plastová okna, ale co dál.

.

Namontovali vám nová plastová okna a vy nyní nevíte, jak si nyní dát za okna květiny nebo sušák na prádlo. Snadná pomoc, byl už vyvinut systém závěsných držáků i na plastová okna. Jde o profesionální závěsný systém, který je držitelem Osvědčení o zápisu užitného vzoru a nositeli značky Český výrobek. Tento systém je navržen tak, aby jste jej mohli upevnit na plastová okna bez vrtání, bez šroubování a bez jakéhokoliv zásahu do okenního rámu.

Solární systémy

.

Solární systém je jedním ze způsobů jak ušetřit poplatky za energie. Na trhu je poměrně slušná nabídka solárních systémů pro domácnosti. Pomocí solárního systému můžeme napájet domácí spotřebiče, ventilaci i klimatizaci. Je vhodné jej použít např. pro zabezpečovací systémy, protože se tak tento systém stane nezávislým na výpadcích proudu, které jsou zvláště v menších obcích dost časté. Poměrně rozšířené je zahradní solární osvětlení

Nízkoenergetické domy

.

Domy s nízkou energetickou spotřebou nemusí vypadat nijak výrazně odlišně. Jen zkušené oko si všimne, že se liší konstrukčním řešením domu, tepelnou izolací a vhodným vytápěním. Zásoby uhlí, ropných látek a zemního plynu jsou v Evropě odhadovány už jen na pár desetiletí. Je tedy potřeba se zamyslet nad energetickými úsporami našeho bydlení. Je několik možností, jak toho dosáhnout:

- vzduchotěsnou izolací fasády

.Komentáře - Facebook

 • Default
 • Title
 • Date
 • Random
 • Dřevostavby v České republice jsou na vzestupu. Důvodem je větší poptávka po energeticky nenáročných a ekologických stavbách, ale také po levných
  Read More
 • Každý má své přednosti i nedostatky a ne každý se hodí pro každého. Než začnete budovat vlastní domov, důkladně si
  Read More
 • Domy s nízkou energetickou spotřebou nemusí vypadat nijak výrazně odlišně. Jen zkušené oko si všimne, že se liší konstrukčním řešením
  Read More
 • Vzhledem k úsporám el. energie se snažíme uchovat teplo, které jsme draze zaplatili, proto se stále častěji chceme přiblížit tzv.
  Read More
load more hold SHIFT key to load all load all
TOPlist
SEO Rozcestník