Moudrost dnešního dne:

Děti začínají tím, že své rodiče milují, později je soudí a zřídka, pokud vůbec kdy, jim odpouštějí.

...

Právě přítomno: 220 hostů a žádný člen

Jak se nedostat do registrů

.

Manžel dostal práci v Praze, a proto jsme se rozhodli, že tam koupíme byt a odstěhujeme se. Pomiňme nyní to, že než jsme se na tom vůbec usnesli, byla doma docela bojová atmosféra, protože na jedné straně zde byl zvyk, přátelé, rodina, měli jsme kde bydlet ale na straně druhé nezaměstnanost a vidina dobré práce.

 

Byt jsme tedy prodali a koupili si byt v Praze. Samozřejmě, že utržené peníze nám na byt nestačily a tak jsme si museli vzít i hypotéku.

 

Jenže štěstí netrvalo dlouho, firma zkrachovala a manžel o práci přišel. Bylo nám jasné, že náklady na byt i hypotéku prostě z mé výplaty nejsme schopni zaplatit. Chvíli jsme doufali, že si najde práci jinou a že se situace zlepší, ale nakonec jsme se rozhodli rezignovat. Alternativa návratu do bývalého bydliště nám připadala nesmyslná, protože tam práce není a byli bychom na tom hůře než nyní. Volba byla jasná, musíme byt prodat a bydlet nějakou dobu v podnájmu, šetřit a až se situace zlepší, tak si koupit jiný byt.

Jenže člověk míní, život mění. Byt jsme prodali se ztrátou, protože ceny bytů mezi tím spadly. Navíc nám banka dala pokutu za předčasně splacený úvěr, a když jsme sčítali utržené rány v našem novém podnájmu, měli jsme v ruce mnohem méně peněz, než když jsme do Prahy šli.

 

Ale abychom se dostali k těm registrům. Vzhledem k tomu, že jsme při kupování našeho pražského bytu nebyli tzv. bonitní, museli jsme si zařídit nejen hypotéku, ale i úvěr ze stavebního spoření. A právě tady se to celé zadrhlo. Než se nám povedlo byt prodat, což byla dost dlouhá doba, tak jsme neměli z čeho splácet. Banka jak banka, ta si započetla ztráty při prodej nemovitosti, ale stavební spořitelna nám zesplatnila úvěr a navrhla nám dvě varianty. Buď si vše zaplatíte najednou anebo ve splátkách, které nám rozvrhla na 3 roky. A protože nebyli ochotni čekat na peníze z prodeje a navíc se objevily sudičky, které radily:

„Byli byste blázni, kdybyste jim těch sto tisíc posílali, úroky už máte stejně zaplacené, je to jen taková bezúročná půjčka. Jen si ty peníze schovejte a šetřete na nový byt a zvolte si ty splátky.“

Poslechli jsme dobré sudičky a začali úvěr v předepsaných částkách platit.

 

Po čase se naše situace zklidnila, manžel našel novou stabilnější práci, a i když nás bydlení v podnájmu stálo 15 tisíc měsíčně, něco málo jsme uškudlili, hromádka na nový byt povyrostla a my se znovu rozhodli pro vlastní byt. Argumenty byly jasné. Proč platit každý měsíc 15 tisíc, když můžeme platit hypotéku jen 10 tisíc na vlastní bydlení.

Jaké ale bylo naše rozčarování, když jsme zašli do banky pro vyřízení noného úvěru. „Hypotéku nedostanete, protože jste v registru neplatičů.“

Nejdříve jsme si říkali, že jde o nějaký omyl, slovo “neplatič“ nám připadalo jako něco nemravného, něco jako by nám říkali  jsi „zloděj“, „opilec“,... ale pak jsme pochopili.

Tím, že jsme kdysi neplatili včas úvěr stavební spořitelně, tak nás dali do registrů. A vše by ještě bylo v pořádku, kdybychom neskočili na špek našim sudičkám a úvěr ihned zaplatili. Díky tomu, že jsme ale úvěr platili ve splátkách, i když poctivě, nebyli jsme z registru vyškrtnuti a visíme tram stále. Vyškrtnutí totiž může nastat až 4 roky po zaplacení poslední splátky.

 

Je to pro nás tak velký paradox, že nad tím jeden jen kroutí hlavou. Pro banku jsme totiž nedůvěryhodný klient. Místo toho, aby ocenili, že jsme včas zvážili prodej bytu a vše poctivě zaplatili, tak nás zařadili mezi grázly.

Takže místo úvěru, budeme platit nejméně další dva roky podnájem, který je skoro 2x tak drahý, než případný úvěr. Někdy přemýšlím, jestli ten náš nájemce taky není jedním z bankéřů, kteří nám právě zamítli úvěr.

Mohli byste si říct dobře vám tak, jenže …

Sdílet

Komentáře   

0 #1 Martina 2013-01-27 14:31
Jo, máš pravdu, my jsme se do registru taky dostali nevědomky. Požádali jsme banku o odklad splátek na půl roku, protože manžel přišel o zaměstnání. Oni souhlasili. Pak jsme začali zase normálně splácet a nyní jsme zjistili, že i když nám odložení osdouhlasili, tak nás dali do registrů.
Citovat
TOPlist