08 září, 2024

Životní filozofie podle Kaizen

Slovo Kaizen pochází z japonštiny a znamená „zlepšení“. Jde tedy o metodu postupného a nepřetržitého zlepšování. S touto metodou řízení pracuje mnoho špičkových firem po celém světě, ale je velmi užitečná i pro běžný život každého z nás.

Dalo by se říci, že je to velmi nenáročná metoda, jak neustále zlepšovat chod osobního života, firmy nebo společnosti. Změny mohou být velmi pozvolné a do procesu změn se může zapojit libovolné množství lidí, takže ji může praktikovat každý.

Paradoxně je vždy co zlepšovat, protože svět kolem nás se mění a vyvíjí mnohdy i nežádoucím směrem.

Proč u nás není metoda Kaizen tak známá? Naše okolí se stále ještě na podobné aktivity dívá s despektem. „Nic ti není dobré!“ „Co furt máš za problém?!“ Podle nich jsou to neustále nespokojení kverulanti. „Proč to děláš, vždyť ti to nikdo nenařídil!“ Nejhorší je tzv. „nová krev“, tedy někdo, kdo problém vidí jako nově příchozí a nedokáže se s ním nějak srovnat. Hned vidí, že by se to či ono dalo dělat jednodušeji, levněji.

Lidé raději žijí ve své ulitě, odpracují si svých 8 hodin a více je nezajímá, jsou spokojeni se svým „smrádkem na svém hnojišti“. Málokdo chce opustit svou komfortní zónu a udělat něco navíc.

 

Jak praktikovat metodu Kaizen

Kaizen učí zodpovědnosti každého jednotlivce, aby konal ve prospěch jakéhokoli zlepšení. Zlepšení neznamená přenesení povinností na někoho jiného, ale spíše to, jak se na daném zlepšení podílet a nebýt k problémům lhostejný.

Někdy stačí opravdu málo. Úsměv, pozdrav… Jen málokterý úsměv bývá neopětován, a přitom dokáže rozjasnit den alespoň na chvíli.

Každému zlepšení, i kdyby bylo jen málo významné, je potřeba věnovat pozornost, protože pomalé, ale neustálé zlepšování je nenásilné a mnohem efektivnější než jednorázová nárazová vlna.

Zeptejte se svých rodinných příslušníků, spolupracovníků a přátel, co byste mohli zlepšit, zapište si jejich připomínky a pokud je to reálné, změňte to. Nezvládnete-li to sami, požádejte o pomoc. Vždy je zajímavé vyslechnout si názor jiného, nejlépe nějak zainteresovaného člověka na danou problematiku.

 

Metoda Kaizen je postavena na připomínkách druhých

Potřebuje týmovou práci, a hlavně silnou podporu těch, kteří mohou změnu provést či zajistit. Proto je pro záruku úspěchu velmi důležitá spoluúčast všech zainteresovaných.

Pozvolnou změnu neboli Kaizen lze také přirovnat ke sportu. Jeden den 5 dřepů, druhý den 6 dřepů, třetí den 7 dřepů…

Pokud je metoda Kaizen zavedena do života jednotlivce nebo firmy správně, začnou se postupně všichni podílet na zlepšení životního i pracovního prostředí. Možná metodu Kaizen ve svém podvědomí praktikujete už dávno a ani o tom nevíte. Pokud ne, klidně začněte hned dnes. Můžete začít cvičit, méně utrácet, více či méně uklízet, přibít hřebík a pověsit obraz, jíst méně sladkého…

Související příspěvky

Zanechte Odpověď