16 září, 2024

Tutanchamonova železná dýka

TutanchamonTutanchamonova hrobka byla objevená v roce 1922 britským archeologem Howardem Carterem. Je jedním z největších archeologických nálezů 20. století. Mezi nesčetnými poklady, které byly v hrobce nalezeny, vyčnívá jeden zvláštní předmět – železná dýka.

Tutanchamonova železná dýka byla nalezena mezi vrstvami obvazů, kterými byla mumie mladého faraona zabalena. Dýka byla umístěna na pravém stehně krále, což je poněkud neobvyklé místo pro uložení takového předmětu, zvláště vzhledem k jeho symbolické a praktické hodnotě. Tento umístění naznačuje, že dýka měla významný ochranný nebo symbolický účel, přičemž mohla být považována za ochranný amulet či prostředek, který by faraona chránil v posmrtném životě.

Existovala také druhá dýka, vyrobena ze zlata a byla nalezena na Tutanchamonově břiše. Obě dýky byly součástí pohřebního vybavení.

Umístění mezi obvazy znamenalo, že dýka byla pravděpodobně přítomna jako součást pohřebních rituálů a byla pečlivě zabalena spolu s faraonovým tělem, což byl běžný zvyk v egyptských pohřbívacích praktikách, kdy byly různé artefakty umisťovány přímo na tělo zemřelého nebo do jeho blízkosti.

 

Tutanchamonova železná dýka

Železná dýka nejenže upoutala pozornost díky své umělecké hodnotě, ale také vyvolala otázky týkající se jejího původu a výrobního procesu. Železo bylo v době starověkého Egypta vzácným materiálem, a proto je tato dýka předmětem fascinace a výzkumu již po celá desetiletí.

TutanchamonV době, kdy vládl faraon Tutanchamon (cca 1332–1323 př. n. l.), bylo železo velmi vzácné a obvykle pocházelo z meteoritů. Technologie zpracování železa z rud nebyla v této době ještě plně rozvinutá.

Doba železná začala v různých oblastech světa v různých obdobích. V blízkovýchodním regionu a na řeckém území se datuje přibližně od 12. století př. n. l. až do 8. století př. n. l., tedy zhruba 100 až 500 let po Tutanchamonově vládě.

 

Popis dýky

Tutanchamonova dýka má čepel dlouhou přibližně 34,2 cm a rukojeť, která je zdobená zlatem a drahokamy. Čepel samotná je vyrobena z vysoce kvalitního železa, což je pozoruhodné vzhledem k době jejího vzniku.

Mimozemský původ železa?

Jedním z nejzajímavějších aspektů Tutanchamonovy dýky je materiál, ze kterého je vyrobena. Analýzy ukázaly, že železo použité na čepel pochází z meteoritu. To bylo potvrzeno pomocí rentgenové fluorescence, která odhalila vysoký obsah niklu a kobaltu – prvků typických pro meteority. V dobách starověkého Egypta bylo železo z meteoritů považováno za materiál božského původu, a takové předměty byly vysoce ceněny a spojovány s královskou hodností a božskými vlastnostmi.

Význam a symbolika

Železná dýka v Tutanchamonově hrobce neměla jen praktickou hodnotu, ale i hluboký symbolický význam. Věřilo se, že železo, zvláště to meteorické, má magické vlastnosti a schopnost chránit svého nositele. Pro faraony, kteří byli považováni za božské bytosti, byly takové předměty symboly jejich božské moci a věčného života. Dýka byla také znakem prestiže a moci, což podtrhovalo význam a status mladého faraona i po jeho smrti.

 

Tutanchamonova železná dýka je fascinujícím příkladem starověkého řemeslného umění a zároveň dokladem mimořádného významu, který měl meteorický materiál pro starověké kultury.  Tento artefakt zůstává jedním z nejpozoruhodnějších důkazů nejen bohatství Tutanchamonovy hrobky, ale také hlubokého propojení starověkého Egypta s kosmickými jevy.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď