16 září, 2024

Jiřina Šiklová

Jiřina Šiklová

  • Povolání: Socioložka, autorka, disidentka, zakladatelka katedry sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy
  • Narozen: 17. června 1935, Praha, Československo
  • Úmrtí: 22. května 2021
  • Vzdělání:
    • Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (PhDr. z historie a filozofie)
  • Matka: Jméno matky není veřejně známé.
  • Otec: Jméno otce není veřejně známé.
  • Sourozenci: Informace o sourozencích nejsou veřejně dostupné.
  • Partneři: Jiřina Šiklová byla vdaná, ale jméno manžela a podrobnosti o jejich vztahu nejsou široce publikovány.
  • Děti:
    • Martin Šikl (syn)
    • Lucie Šiklová (dcera)

Jiřina Šiklová byla jednou z nejvýraznějších osobností české intelektuální scény, která svým neúnavným úsilím přispěla k boji za svobodu, lidská práva a rozvoj sociologie jako vědní disciplíny v Československu a později v České republice. Její život byl plný odhodlání, odvahy a nekompromisní snahy o spravedlnost. Díky svému působení se stala inspirací pro mnoho lidí a zanechala nesmazatelnou stopu nejen v české, ale i mezinárodní společnosti.

Průkopnice české sociologie

Jiřina Šiklová se po druhé světové válce  rozhodla věnovat studiu sociologie. V době, kdy byla tato disciplína v Československu relativně nová a neprozkoumaná, se Jiřina rozhodla být průkopnicí a věnovala se jejímu rozvoji s obrovskou vášní.

Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde získala titul z filozofie a historie, ale její srdce vždy tíhlo k sociologii. Byla jednou z prvních, kdo se v Československu začal zabývat feministickou tematikou. Její práce přispěla k položení základů moderní sociální práce v zemi.

 

Přínos pro českou společnost po roce 1989

Po pádu komunismu v roce 1989 se Jiřina Šiklová vrátila do akademického a veřejného života s ještě větší energií. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy spoluzakládala katedru sociální práce, kde se věnovala výuce a formování nové generace odborníků v této oblasti. Její práce se zaměřovala na sociální změny, které přinesl pád komunistického režimu, a na to, jak tyto změny ovlivnily životy obyčejných lidí.

Jiřina Šiklová byla také aktivní v občanské společnosti, kde se nadále zasazovala o lidská práva, práva žen a sociální spravedlnost.

Osobní překážky

Politická perzekuce a věznění

Jednou z nejvýznamnějších tragédií v životě Jiřiny Šiklové byla její perzekuce komunistickým režimem. Kvůli své aktivní účasti v disidentském hnutí a podpisu Charty 77 byla v roce 1981 zatčena a vězněna za pašování zakázaných knih a publikací ze Západu do Československa. Tato zkušenost byla nesmírně traumatizující, nejen pro ni, ale i pro její rodinu. Věznění a neustálý dohled Státní bezpečností přinesly velký tlak a stres do jejího osobního života.

Ztráta manžela

Její manžel, s nímž měla dvě děti, zemřel relativně mladý, což pro ni bylo velmi těžké. Tato ztráta ji hluboce zasáhla a ovlivnila její život. Přesto dokázala vychovat své děti a pokračovat v boji za svobodu a spravedlnost.

 

Inspirace pro budoucí generace

Jiřina Šiklová zanechala po sobě bohaté intelektuální dědictví, které inspiruje nejen akademiky, ale i širokou veřejnost. Byla neúnavnou bojovnicí za spravedlnost, rovnost a lidskou důstojnost, a její život je příkladem toho, jak může jednotlivec přispět k pozitivním změnám ve společnosti.

 

Autor článku: AI

Související příspěvky

Zanechte Odpověď