20 ledna, 2025

Oslavy Ganéša Chaturthi

V Indii proběhly oslavy Ganéša Chaturthi, jednoho z nejvýznamnějších hinduistických svátků, který oslavuje narození boha Ganéši – boha moudrosti, prosperity a překonávání překážek. Tyto oslavy trvají zpravidla 10 dní a konají se podle hinduistického kalendáře v měsíci Bhadrapada, což většinou spadá na období mezi srpnem a zářím. V roce 2024 připadly na začátek září. Letos se zvláštní pozornost věnuje ekologii a udržitelnosti, neboť mnoho věřících se rozhodlo pro zelené Ganéša sochy, vyrobené z ekologicky šetrných materiálů, čímž se usiluje o snížení negativního dopadu oslav na životní prostředí.

Historie a význam Ganéša Chaturthi

Oslava Ganéša Chaturthi má své kořeny v hluboké náboženské a kulturní tradici, která sahá až do starověku. Podle hinduistické mytologie byl Ganéša, syn boha Šivy a bohyně Parvati, stvořen z hlíny. Ganéša je často zobrazován s hlavou slona, která symbolizuje sílu a moudrost. Je uctíván jako patron nových začátků a odstraňovatel překážek, což z něj činí jednoho z nejoblíbenějších bohů v Indii.

Ganéša Chaturthi se slaví nejen v domácnostech, ale i veřejně v ulicích, kde se pořádají velké průvody a oslavy. Hlavní částí tohoto svátku je rituál zvaný Ganapati Visarjan, kdy je po deseti dnech socha Ganéši ponořena do vody – do řek, jezer nebo moře – což symbolizuje Ganéšův návrat do svého božského domova.

Ekologický problém tradičních soch Ganéši

V minulosti byly sochy Ganéši často vyráběny z nekvalitních materiálů, jako je sádra, která je levná a snadno dostupná. Tyto sochy byly malovány barvami obsahujícími toxické chemikálie, což mělo po jejich ponoření do vody devastující dopad na životní prostředí. Chemikálie kontaminovaly vodní toky, ničily ekosystémy a způsobovaly zdravotní problémy pro lidi a zvířata.

Rostoucí obavy o životní prostředí vedly k tomu, že se ekologové a aktivisté začali více zaměřovat na nutnost udržitelnějších oslav. Ponořování soch vyrobených z toxických materiálů mělo dlouhodobé důsledky pro vodní ekosystémy.

V posledních letech stále více lidí rozhoduje pro tzv. zelené Ganéša sochy, které jsou vyrobeny z ekologických materiálů, jako hlína smíšená s přírodními barvivy nebo dokonce semínkové sochy, které lze po jejich ponoření zasadit a vypěstovat tak rostliny. Navíc se používají menší sochy, které jsou snadněji rozložitelné, a zde i snaha o omezení plastového odpadu během průvodů a veřejných oslav.

Věřící tak vnímají ekologické oslavy jako způsob, jak propojit svou víru s ochranou přírody a podpořit odpovědnější přístup k planetě.

Průběh oslav

Oslavy Ganéša Chaturthi začínají instalací soch boha Ganéši v domácnostech, chrámech i veřejných prostranstvích.

První den oslav je zasvěcen rituálu Pranapratishtha, při kterém je soše boha Ganéši rituálně „vdechnut“ život. Tento proces provádí kněz, který zpívá mantry a provádí tradiční obřady. Věřící je přinášejí domů nebo je vystavují na veřejných místech. Po instalaci sochy následuje rituál puja. Obřad zahrnuje modlitby, zpěvy a nabídky, jako je kokos, květiny, ovoce a sladkosti, zejména tradiční modak, což je Ganéšův oblíbený sladký pokrm.

Po dobu deseti dnů věřící uctívají Ganéšu denními modlitbami, zpěvem hymnů, zapalováním lamp a nabízením jídla a sladkostí. Obřady bývají doprovázeny hudbou a tancem. Pořádají se společné modlitby v chrámech i na veřejných místech.

Veřejné slavnosti: Kromě soukromých oslav doma probíhají také obrovské veřejné slavnosti s kulturními programy, koncerty a divadelními představeními. V těchto prostorách se také pořádají společné rituály.

Nejvýznamnější částí oslav je rituál Ganapati Visarjan, při kterém se socha Ganéši ponoří do vody a probíhá 10. den oslav.  Věřící se shromáždí v procesích za zvuku bubnů nesou sochu k řece, jezeru nebo moři. Zde ji rituálně ponoří do vody, kde se socha postupně rozpustí, což symbolizuje cyklus zrození a návratu do přírody.

Autor článku: AI

Související příspěvky

Zanechte Odpověď